خبر فوری
This content is not available in your region

انفجار یک زیردریایی ارتش هند در بمبئی

نظرها
انفجار یک زیردریایی ارتش هند در بمبئی
اندازه متن Aa Aa

انفجار در یک زیردریایی ارتش هند در نیمه شب سه شنبه، مرگ هجده ملوان حاضر بر عرشه آن را در پی داشت.

این زیردریایی روسی که سیندوراکشاک نام داشت در ساحل
غربی بندر بمبئی و برای انجام تعمییرات پهلو گرفته بود.

بنا به اعلام نیروی دریایی هند این زیردریایی تقریبا به طور کامل غرق شده است و غواصانی که به داخل لاشه آن رفته اند هیچگونه علایم حیاتی از سرنشینان آن نیافته اند.

آراکاپارامبیل کورین آنتونی، وزیر دفاع هند، با ابراز تاسف از این حادثه آن را شکستی بزرگ برای این کشور دانست و گفت: « این بزرگترین فاجعه سال های اخیر بود. من همینطور برای ملوانانی که جانشان را در راه خدمت به میهن فدا کردند متاسفم.»

هند سیندوراکشاک را در سال 1997 از روسیه خریداری کرده بود و این زیر دریایی دیزلی -برقی را حدود یکسال پیش برای تعمییرات اساسی و روزآمد شدن به روسیه بازگردانده بود.

هند میلیاردها دلار برای توسعه نیروی دریایی خود سرمایه گذاری کرده است.

تنها سه روز پیش از بروز این حادثه، نیروی دریایی ارتش هند نخستین ناو هواپیمابر ساخت این کشور را به آب انداخته بود.
بودای باسکار، یک کارشناس نظامی هندی درباره توسعه نیروی دریایی هند می گوید: « بروز این حادثه درخشش موفقیت روزهای اخیر را از بین برد. ساخت ناو هواپیمابرممکن است گامی کوچک باشد اما افتخار و غرور ملی کشوری را زنده کرد که تا ده سال پیش قادر به ساختن یک موتور کوچک هم نبود چه رسد به یک خودرو.»

هند به عنوان یکی از قدرت های هسته ای و یک قطب نوظهور اقتصادی آسیا با همسایگانش، پاکستان و چین، بر سر مسائل ارضی رقابت داشته و سعی در افزایش قدرت نظامی خود دارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.