خبر فوری

بمب های آمریکایی هنوز در ویتنام قربانی می گیرد

بمب های آمریکایی هنوز در ویتنام قربانی می گیرد
اندازه متن Aa Aa

چهل سال پیش در چنین روزی، بمب افکن های آمریکایی برای آخرین بار بمب های خود را بر فراز ویتنام رها کردند و به این ترتیب پايان جنگ ويتنام رقم خورد.

اما در طی این جنگ که از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۵ میلادی به طول انجامید، ارتش آمریکا بیش از هفت میلیون تُن بمب از انواع مختلف در شمال ویتنام تخلیه کرد.

تصویر دختر بچه ویتنامی که بر اثر انفجار بمب ناپالم دچار سوختگی شده و برهنه در حال دویدن بود، تصویر ماندگاری از جنگ ویتنام شد.

تلفات جنگ ویتنام بیش از دو میلیون نفر تخمین زده شده است اما بمباران گسترده ویتنام توسط نیروهای آمریکایی هنوز قربانی می گیرد. اثر بمب های شیمیایی بر محیط زیست و به ویژه مردم این مناطق به وضوع دیده می شود. نقص های ژنتیکی یا تکاملی در این کشور رایج است.

به گفته دولت ویتنام از پایان جنگ تا به حال، مهمات منفجر نشده باعث دست کم ۳۸ هزار کشته و بسیاری دیگر مجروح شده است.

تاثیر عواقب روحی و روانی جنگ و عوارض ناشی از آن قابل تخمین نیست. هفته گذشته پدر و پسر ویتنامی ای که در زمان جنگ به مناطق جنگلی فرار کرده بودند، پس از چهل سال پیدا شدند. آنها نیز سه عضو خانواده خود را در جنگل ها بر اثر انفجار مین از دست داده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.