وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

امروز انسان به زمین بدهکار شد

امروز انسان به زمین بدهکار شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

زمینی که سخاوتمندانه به ما می بخشد هیچ وقت قرضش را طلب نمی کند. اما اگر قرار بود این اتفاق بیفتد، از بیستم اوت، تا پایان سال جاری میلادی هرچه زمین به ما می دهد بیش از سهمیه امسال ما است. چرا که در هشت ماه اول انسانها همه سهمیه امسال را از سیاره بخشنده زمین دریافت کرده اند.

محاسبات نشان می دهند که از سال 1987 میلادی این روز دائما در حال جلو افتادن است. اگر در سال 1987 بشر فقط بیست روز بیش از سهمیه سالانه اش از زمین برداشت می کرد، امسال چهار ماه از سهمیه سالانه اش بیشتر مصرف می کند.

این را یک موسسه غیردولتی حامی محیط زیست موسوم به «شبکه جهانی اثرات محیط زیستی» می گوید که هر سال روزی را که به طور فرضی انسانها منابع آن سال را مصرف کرده اند محاسبه می کند.

این موسسه در گزارش سال گذشته اش هشدار داده بود که بیش از هشتاد در صد از جمعیت هفت میلیاردی زمین در کشورهایی زندگی می کنند که منابع طبیعی را بیش از میزانی که طبیعت می تواند تولید کند، مصرف می کنند.

کشورهای چین، آمریکا و قطر متهم شده اند که با توجه به جمعیتشان بیشترین نقش را در بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی داشته اند.