خبر فوری

انتقاد عفو بین الملل از سازمان ملل در پیگیری مساله قربانیان جنگ در کوزوو

انتقاد عفو بین الملل از سازمان ملل در پیگیری مساله قربانیان جنگ در کوزوو
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سازمان عفو بین الملل از سازمان ملل به دلیل کوتاهی در تحقیق درباره آدمربایی و قتل صربهای کوزوو پس از جنگ اواخر دهه نود انتقاد کرد.

این سازمان حقوق بشری در گزارشی که روز سه شنبه منتشر کرده نوشته است که نمایندگان سازمان ملل متحد که مامور تحقیق در این باره شده بودند، نتوانستند عدالت را برای خانواده های قربانیان به ارمغان بیاورند.

در حالی که آلبانیایی تبارهای کوزوو، قربانی اصلی جنگ بودند این گزارش به مواردی اشاره می کند که در پیگیری قتل یا آدمربایی علیه صرب تبارهای کوزوو کوتاهی شده است.

یکی از اعضای کمیته بررسی افراد کشته شده و ربوده شده در کوزوو می گوید: «خوشحالم که جامعه جهانی آرام آرام می فهمد که آلبانیایی تبارها تنها قربانیان جنگ نبودند.»

در سال 1999 میلادی، نیروهای ناتو به مدت سه ماه برای جلوگیری از ادامه کشتار آلبانیایی تبارهای جدایی طلب این منطقه، آن را بمباران کردند. پس از این که صربها مجبور به ترک منطقه شدند، نیروهای سازمان ملل متحد اداره آن را به عهده گرفتند.

در جریان جنگ کوزوو در اواخر دهه نود میلادی حدود ده هزار نفر جان خود را از دست دادند که اغلب آنها آلبانیایی تبار بودند.

اما صدها تن از صرب تبارهای کوزوو هم پس از این جنگ ناپدید شدند که گفته می شود آلبانیایی تبارها به انتقام قربانیان خود آنها را ربوده اند.

در سال 2008 میلادی و پس از این که کوزوو از صربستان اعلام استقلال کرد، سازمان ملل نیروهای خود را از این منطقه خارج کرد و نیروهای اتحادیه اروپا در منطقه مستقر شدند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.