وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نخست وزیر بریتانیا: موضوع سوریه با عراق متفاوت است

نخست وزیر بریتانیا: موضوع سوریه با عراق متفاوت است
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نمایندگان پارلمان بریتانیا در جلسه فوق العاده ای که به دعوت نخست وزیر این کشور برگزار شد درباره کلیات احتمال مداخله نظامی در بحران سوریه بحث کردند.

ساعاتی قبل از آغاز جلسه، حزب کارگر که مخالف دولت است اعلام کرده بود که با هرگونه پیشنهاد حمله نظامی مخالفت خواهد کرد.

دیوید کامرون گفت: «باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا کسی است که در سال 2003 با حمله به عراق مخالف بود. هیچ کس نمی تواند آقای اوباما را به عنوان رئیس جمهوری توصیف کند که خواهان درگیر کردن آمریکا در جنگ دیگری در خاور میانه است. اما او هم عمیقا باور دارد که در سوریه، خط قرمز وحشتناکی زیر پا گذاشته شده است. به همین دلیل او حامی واکنش در برابر اتفاقات اخیر است.»

در این جلسه که به صورت پرسش و پاسخ بین نمایندگان و نخست وزیر برگزار شد، سایه مشارکت بریتانیا در جنگ عراق در اکثر سوالهای نمایندگان و پاسخهای نخست وزیر مشهود بود.

اد میلیبند، رهبر حزب کارگر گفت: «فقط باید به بازرسان سازمان ملل چهار روز اجازه بدهیم که کارشان را تمام کنند. سپس ما باید به کمک کارشناسان گزارش آنها را به طور علمی تجزیه و تحلیل کنیم و نتیجه را به شورای امنیت سازمان ملل متحد بفرستیم. کارشناسان سلاح شیمایی در میانه ماموریت خود هستند و در چند روز آینده نتیجه کار خود را ارائه خواهند کرد. به همین دلیل امروز روزی نبود که ما در پارلمان دور هم جمع بشویم تا درباره اقدام نظامی تصمیم گیری کنیم.»

مخالفت حزب کارگر باعث شد که آقای کامرون پیش نویس طرحی را که مربوط به تصمیم گیری درباره مداخله نظامی بود ملایمتر کند و فقط کلیات احتمال مداخله نظامی را در پارلمان به بحث بگذارد.