خبر فوری

مرگ یک نوجوان در قرقیزستان بر اثر ابتلا به طاعون خیارکی

مرگ یک نوجوان در قرقیزستان بر اثر ابتلا به طاعون خیارکی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مقامات قرقیزستان بیش از ۱۵۰ مورد احتمالی مبتلا به طاعون خیارکی را قرنطینه کردند. این اقدام پس از آن صورت گرفت که یک نوجوان ۱۵ ساله ساکن یک دهکده کوهستانی در شرق این کشور بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده بود.

برخی گزارش ها علت مرگ این نوجوان را خوردن گوشت «مارموت»، موش خرمای کوهی ناقل این بیماری دانسته اند و برخی دیگر می گویند بیماری این نوجوان پس ازآن بروز کرد که توسط یک پشه سمی که از موش خرمای کوهی تغذیه کرده بود گزیده شد.

ساکنان محلی نگران از سرایت این بیماری هستند. یکی از آن ها گفت: «ما نسبت به وضعیت موجود نگرانیم. اگر دولت پول کافی برای ضدعفونی کردن این منطقه ندارد چطور می تواند آینده ما را تضمین کند. هیچ تضمینی وجود ندارد که در سال آینده بار دیگر شاهد تکرار این موضوع یا بد تر از آن نباشیم.»

اما وزیر کشور قرقیزستان بیماری طاعون خیارکی را تهدیدی برای سلامت مردم منطقه ندانست و خاطرنشان کرد که نگرانی نسبت به سرایت آن وجود ندارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.