خبر فوری

شهرهای برزیل، صحنه تظاهراتهای ضد دولتی

شهرهای برزیل، صحنه تظاهراتهای ضد دولتی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

شهرهای بزرگ برزیل بار دیگر دستخوش تظاهرات و راهپیمایی شدند.

در ریودوژانیرو مخالفان دولت، عمدتا از اقشار آسیب پذیر جامعه با برپایی تظاهرات و مسدود کردن خیابانها نسبت به رشد روزافزون فساد و نابرابری اعتراض و خواستار افزایش دستمزدها و بهبود شرایط رفاهی و بهداشتی، آموزشی خود شدند.

ماریا هلوئیزا، یکی از فعالان ناراضی ساکن ریودو ژانیرو می گوید: « من مخالف فرماندار و شهردار ریو و همه سیاستمداران و مسئولان محلی و فدرالی هستم که مانع ترفیع کارگران می شوند.»

اما در سائوپائولو، تظاهرات معترضان با خشونت همراه شد. همزمان با روز مبارزه، خشم و مبارزه با فساد در آمریکای جنوبی، معترضان به یک بانک و یک شبکه تلویزیونی دولتی حمله کردند و با نیروهای ضد شورش درگیر شدند.

تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهایی با مضامین ضد سرمایه داری، خواستار شنیده شدن صدایشان شدند.

در ماه ژوئن نیز بدلایل گوناگون عمدتا اقتصادی اعتراضات فراگیری برزیل را فرا گرفته بود. کشوری که قرار است سال آینده میزبان جام جهانی فوتبال باشد و المپیک ریو در سال 2016 را برگزار کند.

ادامه این شرایط می تواند از محبوبیت دیلما روسف رییس جمهوری این کشور بکاهد و شانس او برای انتخاب مجدد در کارزار سال آینده را کاهش دهد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.