خبر فوری
This content is not available in your region

کشمکش بر سر استفاده از الفبای سیریلیک در کرواسی

کشمکش بر سر استفاده از الفبای سیریلیک در کرواسی
اندازه متن Aa Aa

شهر ووکُوار کرواسی روز دوشنبه شاهد درگیری میان پلیس و تظاهرکنندگانی بود که علائم و تابلوهای نوشته شده به زبان صربی یا سیریلیک را منهدم می کردند.

حدود یکصد نفر از اعضای گروهی که خود را مدافع “ووکُوار کروات” می دانند و اغلب در جنگ یوگوسلاوی شرکت داشتند، به قانون جدید نصب تابلوهای دولتی با دو حروف لاتین برای کرواتها و سیریلیک برای صرب زبان ها، در مناطقی که بیش از یک سوم ساکنان آن صرب تبارها هستند، اعتراض کردند.

یکی از معترضان می گوید: «پس همه چیز بیهوده بود؟ دفاع ما از ووکُوار و آنچه در طول جنگ انجام دادیم، همه اینها بیهوده بود؟ هیچ مجازاتی برای من اهمیتی ندارد. همه من را در تلویزیون خواهند دید. می توانند از من شکایت کنند یا من را به زندان بیاندازند اما این بهتر است تا اینکه ما بگذاریم چنین اتفاقی بیافتد.»

کرواسی که به تازگی به اتحادیه اروپا پیوسته است، باید طبق قانون، امکان دو زبانی بودن شهروندان را تضمین کند.

در جریان جنگ داخلی یوگسلاوی و در پی محاصره سه ماهه شهر ووکوار توسط نیروهای صرب حدود ۱۶۰۰ نفر کشته شدند. برخی گروههای ملی گرای کروات، استفاده از خط سیریلیک را “حمله دوباره به شهر ووکوار” توصیف می کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.