خبر فوری
This content is not available in your region

خروج نوکیا از بازار تولید تلفنهای همراه

نظرها
خروج نوکیا از بازار تولید تلفنهای همراه
اندازه متن Aa Aa

شرکت مایکروسافت روز سه شنبه اعلام کرد بخش تولیدات تلفن همراه شرکت نوکیا را خریداری خواهد کرد. ارزش این معامله ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو اعلام شده است. از این مبلغ ۳ میلیارد و ۷۹۰ میلیون یورو مربوط به خرید بخش فعالیتهای تلفن همراه نوکیا است و یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون آن به خرید حق اختراع و سرویس نقشه خوان این شرکت فنلادی اختصاص دارد.

ریستو سیلاسما، رییس شورای هیئت مدیره نوکیا می گوید: “شورای هیئت مدیره نوکیا اعتقاد دارد که این نقل و انتقال ارزش اقتصادی قابل توجهی برای سهامداران ایجاد می کند. پیش بینی می کنیم که این معامله به طور قابل توجهی برای ما افزایش درآمد داشته باشد و وضعیت مالی شرکت را تقویت کند. این معامله زمینه ای را برای سرمایه گذاری های آینده نیز ایجاد خواهد کرد.”

شرکت نوکیا که سالها بر بازار فروش تلفن های همراه سلطه بی چون چرایی داشت در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۳ تنها ۳.۱ درصد این بازار را در اختیار داشت. این در حالی است که رقبای این شرکت فنلاندی چون سامسونگ و اپل به ترتیب ۳۱.۷ و ۱۴.۲ درصد بازار فروش تلفنهای همراه را تحت سیطره خود دارند.

برندا کلی، کارشناس می گوید: “اعتقاد دارم این معامله برای نوکیا مناسب است. با توجه به افت ارزش سهام این شرکت این نقل و انتقال و همکاری با مایکروسافت به نوکیا اجازه خواهد داد تا موقعیت خود را در بازار تقویت کند. این معامله ارزش سهام آنها را در بازار بورس نیز افزایش می دهد.”

این دومین خرید بزرگ مایکروسافت پس از خرید اسکایپ به ارزش ۸.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ خواهد بود.

مدل لومینای نوکیا با سیستم عامل ویندوز فون با هدف سبقت از رقبای بزرگ این شرکت چون اپل و سامسونگ وارد بازار شد. اما سیستم آندروئید سامسونگ و آی اواس اپل همچنان حرف اول را در بازار تلفنهای همراه هوشمند می زنند.

با اعلام این خبر ارزش سهام نوکیا روز سه شنبه در ابتدای کار بازار بورس هلسینکی حدود ۴۵ درصد افزایش را تجربه کرد.

در صورت تایید سهامداران مراحل پایانی این نقل و انتقال در سه ماهه اول سال ۲۰۱۴ صورت خواهد گرفت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.