خبر فوری
This content is not available in your region

تخریب تابلوهای سیریلیک در شرق کرواسی

تخریب تابلوهای سیریلیک در شرق کرواسی
اندازه متن Aa Aa

صدها تن از کُروات ها در شهر وُکوار برای دومین روز پیاپی در اعتراض به تابلوهایی که به زبان سیریلیک در مناطق و شهرهای محل اقامت اقلیت های قومی کرواسی نصب شده، تظاهرات کردند.

بر اساس قوانین استفاده از تابلو ها و نشانه های دو زبانه در برخی از مناطق کرواسی اجباری است.

تومیسلاو کارامارکو، رهبر حزب اتحاد دموکراتیک کروات ها می گوید: «این تابلو ها باید تنها زمانی باید استفاده شود که آنان [صرب ها]همکاری بهتری داشته و تفاهم بین اکثریت کُروات و اقلیت صرب در وکوار افزایش یافته باشد. درحال حاضر چنین چیزی در این شهر نیست. دولت شهروندان را رنج می دهد و به احساسشان توهین می کند.»

ازسوی دیگر شهردار وُکوار اپوزیسیون را عامل و محرک اصلی این اعتراض ها می بینید. وی می گوید: «احتمال دارد که این تلاشی از سوی حزب اتحاد دموکراتیک کروات ها و حزب حقوق باشد تا در کشور اغتشاش ایجاد کرده و سبب ناپایداری دولت شود و به این ترتیب به زودی قدرت را در دست بگیرند. شرم بر آن ها که از این شهر حماسه ساز برای آمال سیاسی خود استفاده می کنند.»

روز دوشنبه نیز جمعی از کهنه سربازان کُروات، تابلوهایی که به زبان سیریلیک صرب نوشته بود را بر دیوار ورودی ساختمان های اداری در وکوار، تخریب کردند. معترضان که با کنار زدن نیروهای امنیتی دست به تخریب زدند خواستار افزایش حقوق اقلیت ها در قوانین اتحادیه اروپا هستند.

جنگ استقلال کرواسی از یوگسلاوی سابق، در سال ۱۹۹۱ میلادی سبب جان باختن هزاران تن شد. بالغ بر دویست تن از کشته شدگان این جنگ اهل ُوکوار بوده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.