خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

آمادگی بانک مرکزی اروپا برای تزریق نقدینگی بیشتر به بازار

نظرها
آمادگی بانک مرکزی اروپا برای تزریق نقدینگی بیشتر به بازار
اندازه متن Aa Aa

بانک مرکزی اروپا، روز پنجشنبه، نخستین جلسه خود را پس از تعطیلات تابستانی در فرانکفورت برگزار کرد.

همانطور که انتظار می رفت، سیاستگذاران نهاد اصلی مالی اتحادیه اروپا، با ثابت ماندن نرخ بهره بانک مرکزی به میزان پنج دهم درصد موافقت کرده و اعلام کردند که این بانک آماده تزریق نقدینگی بیشتر به بازار، برای کمک به بهبود وضعیت اقتصادی حوزه یورو است.

با این حال، ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا، واکنشی محتاطانه نسبت به خروج حوزه یورو از رکود نشان داد و گفت: « خطراتی که چشم انداز اقتصادی حوزه یورو را احاطه کرده اند، کماکان در جهت منفی قرار دارند. شورای مدیریت تاکید می کند که درانتظار ثابت ماندن و یا حتی کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا، در یک بازه زمانی طولانی تر است.»

بحران اقتصادی در یونان و نیاز محتمل این کشور به یک بسته کمک مالی جدید، فراتر از سه بسته نجات مالی پیش بینی شده، از جمله موارد مورد بررسی در جلسه بانک مرکزی اروپا بود.

یرون دایسلبلوم، رئیس شورای وزرای امور مالی کشورهای اروپایی، موسوم به گروه اروپا، اعطای کمک های بیشتر به یونان را غیرقابل اجتناب دانست و گفت: «روشن است که با وجود پیشرفت های اخیر، مشکلات یونان هرگز پیش از سال ۲۰۱۴ حل نخواهد شد. واقع بینانه است که گفته شود کمک های مالی تکمیلی فراتر از برنامه مورد نیاز خواهد بود.»

اعطای کمک مالی به اقتصاد ورشکسته یونان و صرف نظر کردن از بازپرداخت بهره وام ها، با مخالفت شهروندان بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان مواجه شده است.

در مقابل برخی احزاب سیاسی در یونان، به عنوان یکی از مصرف کنندگان بزرگ کالاهای دیگر کشورهای اروپایی، بارها تهدید کرده اند که این کشور را از حوزه یورو خارج خواهند کرد.