خبر فوری
This content is not available in your region

جدیدترین ماموریت اکتشافی چین در کره ماه

جدیدترین ماموریت اکتشافی چین در کره ماه
اندازه متن Aa Aa

«چانگی سه» جدیدترین ماموریت فضایی کشور چین برای اکتشاف و تحقیقات در باره کره ماه است. بر اساس برنامه ریزی ها، ماهواره «چانگی سه» اواخر سال جاری به فضا پرتاب و در مدار ماه قرار گرفته و سپس بر سطح آن می نشیند.

این اولین باری است که یک ماهواره چینی بر سطح کره ماه فرود می آید. پنج نقطه در سطح ماه برای عملیات فرود تعیین شده و با استفاده از مکانیزم ضد فشار، سرعت موتورهای ماهواره کاهش پیدا می کند. یدک کش ماهواره حامل هشت ابزار از جمله دوربین زاویه دید گسترده پانورامیک و یک رادار تجسسی کره ماه است.

وو ویرن، طراح ارشد ماهواره «چانگی سه» می گوید: «ما سامانه ردیابی را به عنوان مسیر اصلی پژوهش و خط توسعه این پروژه در نظر گرفتیم. حالا هشتاد درصد فناوری این سامانه از تکنولوژی و روش های جدید تشکیل شده است. به همین دلیل مشکلات عظیمی داشتیم. شش سال صرف تولید پنج سامانه اصلی کردیم. همه تدارکات بر اساس نقشه و برنامه اولیه پیش رفت.»

در طول ماموریت سه ماهه بر سطح کره ما، «چانگی سه» ویدیو های همزمان به زمین ارسال و خاک را تجریه می کند. پس از ماموریت «چانگی یک» در سال 2007 و «چانگی دو» در سال 2010 میلادی، با استفاده از داده ها نقشه کشی های اولیه انجام و سرانجام نقشه هایی با وضوح بالا از کره ماه تهیه شد. دانشمندان چینی ماموریت های دیگری برای اکتشاف و تجسس در کره ماه پیش بینی می کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.