خبر فوری
This content is not available in your region

هلند مسئول مرگ سه مسلمان بوسنیایی در قتل عام سربرنیتسا شناخته شد

هلند مسئول مرگ سه مسلمان بوسنیایی در قتل عام سربرنیتسا شناخته شد
اندازه متن Aa Aa

دادگاه عالی هلند روز جمعه اعلام کرد که این کشور مسئول مرگ سه مسلمان در قتل عام سِربْرِنیتسای است. این سه قربانی پس از اخراج از مقر کلاه آبی های هلندی، توسط ارتش جمهوری صربستان به قتل رسیدند.

به این ترتیب دولت هلند مسئول اعمال نیروهای این کشور شناخته شده است، زیرا این افراد را وادار به ترک مجتمع سازمان ملل کرده است.

قاضی فلوریس باکلز با اعلام اینکه رای دادگاه تجدید نظر تایید شده و تغییر نمی کند گفت:« در مورد این اقدامِ نیروهای هلندی، هم دولت هلند و هم سازمان ملل مسئول هستند.»

پیش از این دادگاه تجدید نظر لاهه در ژوییه سال ۲۰۱۱ رای به پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان داده بود و اعلام کرده بود که نیروهای هلندی نباید سه مسلمان را از پایگاه سازمان ملل اخراج می کردند.

بازماندگان این قربانیان در دادگاه حضور داشتند و پس از اعلام رای دادگاه با اشک شوق یکدیگر را در آغوش کشیدند.

حسن نوهانوویچ، یکی از شاکیان این پرونده است که در جنگ های بالکان، مترجم سازمان ملل بوده است.و خویشاوندانش جزو قربانیان بوده اند. وی خوشحال از رای دادگاه می گوید: «بالاخره در این مبارزه حقوقی به پیروزی رسیدم. خیلی طول کشید. عمر و سلامتی من در این راه صرف شد، اما پیروز شدیم.»

وکیل هلندی قربانیان می گوید که این رای پیامدهای و پیام های مهمی برای کشورهایی دارد که می خواهند در عملیات نظامی خارج از مزرهای خود شرکت کنند. وی می افزاید: «مهم ترین نتیجه این است که پرچم سازمان ملل متحد به دولت یا سربازی که از آن استفاده می کند مصونیت نمی دهد.»

حافظان صلح هلندی تحت پرچم سازمان ملل کنترل «منطقه حفاظت شده امن » را بر عهده داشتند. در سال ۱۹۹۵ میلادی نیروهای صرب بوسنی این ناحیه را اشغال کردند و ۸۰۰۰ مسلمان بوسنیایی را به قتل رساندند. بعد از جنگ جهانی دوم قتل عام سربرنیتسا بزرگترین نسل کشی در اروپا به شمار می رود

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.