خبر فوری

استرالیا در آستانه انتخاب نخست وزیر جدید

استرالیا در آستانه انتخاب نخست وزیر جدید
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روز شنبه مردم استرالیا برای انتخاب نخست وزیر آینده این کشور رای خواهند داد.

بر اساس نظرسنجی ها، تونی آبوت رهبر حزب مخالف دولت استرالیا از کوین راد نخست وزیر کنونی این کشور پیشی گرفته است.

در انتخابات این دوره علاوه بر موضوعات اقتصادی که نقش کلیدی را بر عهده دارند، سیاست های پناهندگی در استرالیا و مالیات بر سوخت نیز از دیگر مسائل مهم مورد توجه رای دهندگان است.

کوین راد، نخست وزیراسترالیا از حزب کارگر، در جمع طرفدارانش گفته است که با وجود نتایج نظرسنجی ها هنوز برای پیروزی مصمم است.
او گفت: «آنچه که می خواهم به هر استالیایی بگویم این است که امیدوار باشید و دست از مبارزه نکشید و تلاشتان را تا روز شنبه ادامه دهید.»

تونی ابوت، رهبر اپوزیسیون استرالیا نیز گفته است: «من با آقای راد تنها در یک چیزموافقم. اینکه ما نیاز به مسیر جدیدی داریم. اما تنها راه برای داشتن این مسیر جدید این است که دولت جدیدی را انتخاب کنیم.»

مخالفان دولت مدعی اند با پیروزی آقای ابوت، رهبر حزب لیبرال استرالیا، به شش سال آشفتگی در قوانین کار و سه سال عدم قطعیت در فعالیت های سیاسی و عملکرد پارلمان خاتمه داده شود.

تازه ترین نظرسنجی ها نشان می دهد محافظه کاران طرفدار آقای ابوت ۵۳ درصد از آرا را کسب خواهند کرد و می توانند به کمک ائتلاف، ۹۰ کرسی از ۱۵۰ کرسی پارلمان را تصاحب کنند.

انتظار می رود که چهارده میلیون استرالیایی در این رای گیری شرکت کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.