وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

آمریکا برای جنگ علیه سوریه در اروپا و فرانسه بدنبال متحد می گردد

آمریکا برای جنگ علیه سوریه در اروپا و فرانسه بدنبال متحد می گردد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه تلاشش برای همراه نمودن دیگر کشورها در اقدام نظامی علیه رژیم سوریه، روز شنبه، در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، با ۲۸ همتای اروپایی اش دیدار کرد.

وی سپس در پاریس به دیدار لوران فابیوس، همتای فرانسوی اش رفت.

هدف از این دیدار ظاهرا متقاعد کردن افکار عمومی فرانسویانی است که بر خلاف دولتمردانشان در اقدام نظامی علیه سوریه مرددند.

در همین راستا، آقای کری به زبان فرانسه گفت:«ما نمی توانیم نسبت به کشتار بی تفاوت باشیم، نمی توانیم به یک دیکتاتور اجازه دهیم تا بی محابا از سلاحهای هولناک استفاده کند. باید به دنبال راه حل روشن و در چارچوب زمانی مشخص و نه نامشخص و غیرموثر، همانطور که آقای فابیوس گفته است، باشیم.»

فرانسه تنها کشور اروپایی است که در اقدام نظامی علیه سوریه، البته منوط به نتیجه گزارش سازمان ملل متحد، با آمریکا همنواست.

اما وزیران امور خارجع اتحادیه اروپا در پاین نشست خود در ویلنیوسِ لیتوانی، طی بیانیه ای استفاده از سلاحهای شیمیایی در سوریه را «جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت» خواندند و با استناد به «شواهد محکم» دولت سوریه را در کاربرد این سلاحها مسئول دانستند.