خبر فوری
This content is not available in your region

انتخابات نروژ و بخت لیبرال ها برای کسب قدرت

نظرها
انتخابات نروژ و بخت لیبرال ها برای کسب قدرت
اندازه متن Aa Aa

روند کند رشد اقتصادی نروژ سبب شده است تا زمینه برای شکست دولت این کشور در برابر ائتلاف راست فراهم شود.

در حالی که نتیجه انتخابات پارلمانی این کشور به تغییر نخست وزیر و کابینه می انجامد، ینس ستولتنبرگ، نخست وزیر نروژ در افکار عمومی متهم به از بین بردن رونق اقتصادی است.

از سوی دیگر لیبرال های این کشور توسعه یافته اروپایی همچنان وعده کوچک سازی دولت را می دهند و کاهش مالیات ها تبلیغ کرده اند.

ارنا سولبرگ، نامزد نخست وزیری از سوی ائتلاف راست میانه به خبرنگاران گفت: «واقعا من درباره اینکه فردا نخست وزیر شوم فکری نکرده ام. من بیشتر درباره کار سیاسی که ما باید در سال های آتی انجام دهیم، فکر کرده ام.»

مشارکت حزب کوچک و مخالف مهاجرت، به نام «پیشرفت» در ائتلاف جریان راست می تواند منجر به عقب نشینی متحدان بالقوه ائتلاف راست میانه و از دست رفتن فرصت کسب اکثریت مطلق آرا شود.

ندرس برینگ بریویک که در سال ۲۰۱۱ میلادی علاوه بر بمبگذاری در اسلو، با یورش به اردوی جوانان حزب کارگر ۷۷ تن را به قتل رساند، از اعضای حزب پیشرفت بود.

در سال های اخیر درآمد نروژ از صنعت نفت به ویژه به دلیل توسعه بخش فراساحلی آن افزایش یافته است. همچنین افزایش سرانه تولید ناخالص داخلی به صد هزار دلار، سبب شد تا این کشور بحران اقتصادی اروپا به آرامی پشت سر بگذارد. با این همه نظرسنجی ها نشان می دهد که اکثریت شهروندان چندان از دولت چپگرا راضی نیستند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.