وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

افزایش استقلال خواهی در منطقه کاتالونیای اسپانیا

افزایش استقلال خواهی در منطقه کاتالونیای اسپانیا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

یک سال پیش، یک و نیم میلیون نفر به خیابان های بارسلون آمدند و خواستار استقلال منطقه خودمختار کاتالونیا در شمال شرق اسپانیا شدند.

برگزاری این اعتراضات، یک موفقیت بزرگ برای سازمان دهندگان این منطقه که هفت و نیم میلیون نفر جمعیت دارد محسوب می شود. این اعتراضات بویژه از آن نظر مهم است که نشان می دهد مدل اداره مناطق بصورت خودمختار که از زمان بازگشت دموکراسی به اسپانیا پیاده شده بود دیگر قوت سابق را ندارد.

این فشارهای استقلال خواهی در منطقه کاتالونیا که ثروتمندترین منطقه اسپانیا نیز است، بویژه پس از بروز بحران اقتصادی در اسپانیا بیش از گذشته شده است.

هم اکنون نرخ بیکاری در این منطقه بیش از ۲۳ درصد است و میزان بدهی آن در سه ماهه اول سال ۲۰۱۳ به میزان ۵۱ میلیارد یورو رسیده است. برای حل این مشکلات، کاتالونیا مجبور شد از صندوق کمک به مناطق اسپانیا تقاضای مبلغ ۹ میلیارد یورو کمک مالی کند.

دولت کاتالونیا تبعیض علیه این منطقه توسط دولت مرکزی در دریافت مالیات را تقبیح کرده است و بیان داشته که علت کسری بودجه این منطقه، مالیات سنگینی است که دولت منطقه ای مجبور است به دولت مرکزی بدهد آن هم در حالیکه سهمی که کاتالون ها از دولت مرکزی می گیرند ۱۶ میلیارد یورو کمتر از سهمی است که کاتالونیا به خزانه مرکزی می پردازد.

آرتور مس، رئیس منطقه کاتالونیا در این باره می گوید: «بعد از گذشت بیش از سی سال از استقرار دموکراسی در اسپانیا، منطقه کاتالونیا هنوز دارای زیرساخت های کمتری نسبت به دیگر مناطق اسپانیاست. در حالیکه کاتالونیا بیش از هر منطقه دیگری به کمک تولید ناخالص داخلی اش باعث رشد اقتصادی اسپانیا شده است.»

در انتخابات کاتالونیا در نوامبر گذشته، حزب استقلال طلب چپ گرا به دومین قدرت سیاسی تبدیل شد و رهبر این حزب «اوریول جانکه را»، دور جدیدی از فعالیت را آغاز کرد.

او در سخنرانی اش گفت: «مردم کاتالونیا با رای شان اعلام کردند که خواهان انجام فرایند لازم برای رسیدن به استقلال هستند.»

در حال حاضر، ائتلاف جناح راست این منطقه برای مقابله با نیروهای سیاسی جدایی طلب تضعیف شده است و به همین دلیل جدایی طلبان این فرصت را پیدا کرده اند که تقاضای برگزاری یک همه پرسی برای رسیدن به استقلال کنند.

بر اساس یک نظرسنجی که در اوایل سپتامبر انجام شده است، بیش از ۵۲ درصد از کاتالان ها از برگزاری این همه پرسی حمایت کرده اند که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۲ افزایش یافته است. مخالفان این طرح نیز تنها ۲۴ درصد هستند.

آرتور مس می گوید که قصد دارد با ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا درباره این همه پرسی مذاکره کند. او در ماه اوت جلسه ای محرمانه با نخست وزیر اسپانیا داشته است.

آقای راخوی بشدت با برگزاری این همه پرسی مخالف است.