وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

لاشه کشتی کوستا کونکوردیا بزودی از آب خارج می شود

لاشه کشتی کوستا کونکوردیا بزودی از آب خارج می شود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

لاشه زنگ زده ۲۹۰ متری کشتی کوستا کونکوردیا که در ساحل جزیره ی جیو در توسکانی ایتالیا، در وضعیت نیمه فرورفته در آب قرار دارد، بزودی از آب بیرون آورده شود. مهندسان می گویند این عملیات بی سابقه و خطرناک است.

عملیات طراحی شده به این صورت است که با کابل های متصل به پمپهای هیدرولیک طی فرآیندی موسوم به بلند کردن با «پارباکل»، کشتی را چرخیده شده وسپس از بستر دریا به روی سکویی متشکل از گونی های سیمانی و ساختار فولادی عظیم منتقل کنند و به حالت ایستاده در آورند. کل این عملیات حدود ۱۰ الی ۱۲ ساعت بطول خواهد انجامید.

مرحله بعدی عملیات به این صورت است که پس از انجام برخی تعمیرات روی بخشی از کشتی که پیش از این زیر آب بوده، «کیسون» یا جعبه های بزرگ فولادی در دو طرف کشتی پر از باد خواهند شد و به این ترتیب کشتی شناور می شود و می توان آن را بی آن که دو نیمه شود با طناب به نزدیکترین بندر کشاند.

مهندس ارشد شرکت مسئول این عملیات در توضیح می گوید: «تدارکات در شب قبل از عملیات آغاز می شود و بعد در روشنایی روز و پس از انجام کنترلهای نهایی، عملیات را آغاز می کنیم. تیرکهایی هم برای جذب آلودگی های نفتی در نظر گرفته شده و با یک تور ماهیگیری هر چه باقی مانده را جمع خواهیم کرد.»

این عملیات با حضور ۴۵۰ تکنیسین و با بودجه ای حدود ۳۰۰ میلیون دلار توسط شرکت آمریکایی تایتان شرکت نجات لاشه کشتی ها غرق شده، انجام می شود.

نوزده ماه پیش، کوستا کونکوردیا یکی از بزرگ ترین کشتی های تفریحی لوکس در ساحل غربی ایتالیا با صخره های ساحلی برخورد کرد. در این سانحه صخره ای گرانیتی حفره ای ۵۰ متری در بدنه کشتی ایجاد شد و ۳۲ سرنشین از ۴۲۰۰ مسافر کشتی جان خود را از دست دادند.