وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

بهره برداری از میدان عظیم نفتی «کاشاگان» قزاقستان آغاز شد

بهره برداری از میدان عظیم نفتی «کاشاگان» قزاقستان آغاز شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بهره برداری از میدان بسیار عظیم نفتی «کاشاگان» قزاقستان، روز چهارشنبه، ۱۱ سپتامبر، پس از گذشت بیش از یکدهه سرمایه گذاری آغاز شد.

این میدان غنی از انرژی فسیلی که بزرگترین اکتشاف نفتی چند دهه اخیر به شمار می رود، در شمالی ترین قسمت دریای خزر و آبهای ساحلی قزاقستان جای گرفته است.

الکساندر نازاروف، کارشناس «گازپرومبانک انرژی» می گوید:«تاکنون سرمایه هنگفتی صرف کاشاگان شده است. برای سوددهی، شرکتها باید بدون سرمایه گذاری بیشتر به صدور نفت بپردازند که تنها ۴۰۰ هزار بشکه در روز است و باید این روند را حداقل تا ۱۲ سال دیگر ادامه دهند. تنها پس از این مدت، شرکتها قادر خواهند بود تا سود خالص داشته باشند.»

یخ زدن آبهای طوفانی شمال دریای خزر ایجاب می کرد تا برای بهره برداری از کاشاگان، تاسیسات ویژه و جزایر کوچک مصنوعی ایجاد شود.

به همین دلیل، زمانی که سال ۲۰۰۰ میلادی میدان نفتی کاشاگان کشف شد، هزینه حفاری و ایجاد تاسیسات نفتی در آن تنها ۱۰ میلیارد دلار برآورد شد اما با گذشت ۱۳ سال به ۵۰ میلیارد دلار رسید.