وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تشکیل زنجیره انسانی در حمایت از استقلال کامل کاتالونیای اسپانیا

تشکیل زنجیره انسانی در حمایت از استقلال کامل کاتالونیای اسپانیا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

هزاران تن از مردم منطقه کاتالونیا با تشکیل زنجیره ای انسانی، بطول ۴۰۰ کیلومتر خواستار استقلال کامل این منطقه از اسپانیا شدند.

این زنجیره از شمال تا جنوب این منطقه واقع در شمال شرق اسپانیا و همزمان با روز ملی این منطقه تشکیل شد.

آرتور مس، رییس دولت کنونی کاتالونیا وعده داده که با برگزاری یک رفراندم در سال ۲۰۱۴ میلادی این منطقه بطور کامل از اسپانیا جدا شود.

طبق برخی از نظر سنجی ها پنجاه درصد مردم این منطقه خواستار جدایی کامل از اسپانیا هستند.

مردم منطقه می خواهند سهم کمتری در پرداخت مالیاتهای تعیین شده توسط دولت اسپانیا داشته باشند و در مورد سقف مالیاتها هم خود تصمیم بگیرند. در حال حاضر کاتالونیا بیش از۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی اسپانیا را به خود اختصاص می دهد.

آرتورمس، در نطقی گفت: «مردم سال آینده برای آینده سیاسی خود تصمیم بگیرند. همانگونه که طی چند روز گذشته نیز گفتم من همچنان بر سر وعده و قولهای خود مبنی بر اینکه کاتالونیا حق انتخاب آینده سیاسی خود را دارد، مصصم هستم و از تمامی روشهای دموکراتیک و قانونی موجود برای اینکه کاتالونیا بتواند در آینده بعنوان کشوری مستقل تصمیم گیری کند، استفاده می کنم.»

روز ۱۱ سپتامبر سالگرد اشغال بارسلون، مرکز کاتالونیا توسط نیروهای پادشاهی اسپانیا در سال ۱۷۱۴ میلادی است.