خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

پیمان اسلو بیست ساله شد

نظرها
پیمان اسلو بیست ساله شد
اندازه متن Aa Aa

گزارش تفصیلی

یکی از مشهورترین عکس های جهان، مربوط به لحظه تاریخی و فراموش نشدنی امضای پیمان اسلو است. پیمانی که کتاب های بسیاری درباره آن به چاپ رسیده است. در ۲۲ شهریور ۱۳۷۲ اسحاق رابین نخست وزیر اسرائیل و یاسر عرفات رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی توافقنامه اسلو را با حضور بیل کلینتون، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، امضا کردند.

آقای کلینتون در سخنرانی اش گفت: «امروز از صمیم قلب و با تمام وجود به آنها پیشنهاد صلح می دهم.»

به این ترتیب پایه های استقلال سرزمین فلسطین گذاشته شد و اگرچه هنوز هم مسائل مهمی بین این دو دشمن دیرین وجود داشت اما همه امیدوار بودند که درنهایت، صلح برقرار شود.

اسحاق رابین نخست وزیر وقت اسرائیل نیز گفت: «ما که علیه شما فلسطینی ها جنگیدیم، امروز با صدای بلند و واضح به شما می گوییم که دیگر خون و اشک کافی است.»

پس از ۲۷ سال تبعید، عرفات به غزه بازگشت و از او مانند یک قهرمان استقبال شد و یک سال پس از آن نیز، اسحاق رابین و یاسر عرفات به دلیل برسمیت شناختن یکدیگر و تعهدشان نسبت به برقراری صلح موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شدند.

اما از آنجا که این سازش مورد قبول همگان نبود، دو سال پس از پیمان اسلو و در ۱۳ آبان سال ۱۳۷۴، اسحاق رابین توسط یک یهودی افراطی کشته شد. این حادثه همه را شوکه کرد و ورق ها برگشت.

با وجود آنکه اکثریتی از هر دو طرف موافق پیمان صلح اسلو بودند، اما افرادی از هر دو گروه آمادگی اجرای مفاد آن را نداشتند و این مسئله هم در خیابان ها وجود داشت و هم در هیات دولت. این امر در نهایت باعث شکست روند صلح شد، بویژه آنکه موضوعات حساسیت برانگیزی مثل شهرک سازی یهودیان و بیت المقدس در کنار پیمان اسلو مطرح بود.

در سال ۱۳۷۹، بازدید آریل شارون از مسجدالاقصی باعث افزایش تنش میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها شد و انتفاضه یا خیزش دوم آغاز گردید.

دور جدیدی از خشونت ها آغاز گردید و ناامیدی همه جا را فرا گرفت. اسرائیلی ها برای حفاظت از خود و جدایی از فلسطینی ها، دیواری ساختند که «دیوار شرم» نام گرفت.

امید برای صلح به تدریج به فراموشی سپرده می شد تا اینکه پیروزی نمادین دیگری برای فلسطینی ها در آذر سال ۱۳۹۱ در سازمان ملل متحد رقم خورد .

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت: «جامعه بین المللی اکنون در مقابل آخرین شانس و راه حل برای نجات دو کشور است.»

این تشکیلات با اکثریت قابل توجهی به عنوان عضو ناظر در سازمان ملل متحد پذیرفته شد که آن را می توان یک گام به جلو برای به رسمیت شناخته شدن دانست.

اما طی این بیست سال هیچ چیز تغییر نکرده است. توافقنامه اسلو تمام امید یک نسل برای صلح میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها بود، کورسوی امیدی که هنوز هم هست.