خبر فوری

پنج سال از ورشکستگی «برادران لیمن» گذشت

پنج سال از ورشکستگی «برادران لیمن» گذشت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پنج سال از اعلام ورشکستگی بانک «برادران لیمن» در آمریکا گذشت. اتفاقی که بزرگترین بحران اقتصادی غرب از دهه 1930 میلادی به بعد را رقم زد.

تاثیرات این اتفاق بقدری شدید بود که برای بازسازی اقتصاد دنیا باید سالها صبر کرد.

اما طی پنج سال اخیر کشورها برای مدیریت بحران چه سیاستی را دنبال کرده اند؟ آیا نگاه آنها به مسائل، نگاه واحدی بوده است؟

اولیویه باروز تحلیلگر ارشد بانکی در این باره معتقد است: «چیزی که برای نظام بانکی فرانسه جواب می دهد، برای نظام بانکی آلمان یا ایتالیا یا اسپانیا مناسب نیست و دیدیم که درجه توجه کشورها به نظام بانکی متفاوت بوده است. مثلا در اسپانیا میزان ادغام بالا بود، 43 بانک محلی، شدند در کل 13، 14 تا. ولی در آلمان چیزی تغییر نکرد و هنوز هم هزاران (حدود دو هزار) بانک در این کشور فعالیت می کنند.»

اما چه کسی مقصر ماجرایی بود که از پنج سال پیش، چنین وضعیتی را بوجود آورده است؟ چرا کسی مجازات نشد؟ اینها سئوالهایی هستند که هنوز پاسخ قاطعی به آنها داده نشده است.

با این حال موتور اقتصاد محکوم به حرکت است و در این راه سیاستمداران با وضع مقررات لازم، سعی دارند به هر قیمتی ادامه مسیر را ممکن سازند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.