خبر فوری

جان کری: روسیه هم موافق تنبیه اسد در صورت سرپیچی از تعهدات است

جان کری: روسیه هم موافق تنبیه اسد در صورت سرپیچی از تعهدات است
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده آمریکا، پس از دیدار و گفتگو با فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه در پاریس، ضمن شرکت در یک مصاحبه مطبوعاتی، بر ارائه پیش نویس قطعنامه ای به شورای امنیت سازمان ملل برای خلع سلاح شیمیایی سوریه تاکید کردند.

آنها همچنین تاکید کردند که این قطعنامه باید محکم، الزام آور و زمان اجرای آن نیز مشخص باشد.

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در این باره گفت: “آنچه که اکنون مهم است، اجرای سریع این توافق است تا تهدید شیمیایی رژیم سوریه برای همیشه از بین برود. سلاحهایی که خطر آن بر سر مردم این کشور و همسایگانش سایه افکنده است.”

جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز تاکید کرد که در این قطعنامه می بایست توسل به زور در صورت سرپیچی رژیم سوریه در عمل به تعهداتش خود مبنی بر نابودی سلاحهای کشتار جمعی خود، ذکر شود.

او افزود: “ما به چیزی کمتر از اجری توافق و اصول اساسی که در اینجا مطرح کردیم رضایت نمی دهیم. اگر اسد به آن عمل نکند همانطور که همه ما و حتی روسیه هم در مورد آن توافق کرده، تبعات سنگینی برای او خواهد داشت.”

بازرسان سازمان ملل متحد روز دوشنبه گزارش خود در مورد استفاده از سلاحهای شیمیایی در سوریه را ارائه خواهند داد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.