خبر فوری

پنج سال پس از ورشکستگی بانک برادران لیمن

پنج سال پس از ورشکستگی بانک برادران لیمن
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پانزدهم سپتامبر پنجمین سالگرد ورشکستگی بانک برادران لیمن است. این بانک پس از 158 سال فعالیت در سال 2008 میلادی اعلام ورشکستگی کرد و سرآغازی برای بحران مالی در غرب شد.

همزمان، کنگره آمریکا تحقیقاتی را برای بررسی علت های بحران مالی آغاز کرد و ریچارد فولد، مدیرعامل بانک ورشکسته لیمن با حضور در مجلس نمایندگان آمریکا به سوال های نمایندگان پاسخ داد.

اما پنج سال بعد در چه وضعیتی هستیم؟ پروفسور جا کافی، از دانشگاه حقوق کلمبیا می گوید: “ما در برخی زمینه ها پیشرفت بسیار جزیی داشته ایم اما وضعیت، بسیار نامساعد است و شکی نیست که تعدادی موسسه مالی بیش از حد بزرگ وجود دارد که با هم در ارتباطند و اگر یکی از آنها از هم بپاشد، باعث فروپاشی بقیه هم می شود. بدین ترتیب ما با یک رکود اقتصادی مشابه آنچه در سال 1932 بود، مواجه خواهیم شد.”

از آنجایی که بانک ها در اروپا به علت وام های بین بانکی و سرمایه گذاری های مشترک به هم وابسته اند. ترس آن وجود دارد که با ورشکستگی یک بانک بزرگ اروپایی داستان ورشکستگی بانک برادران لیمن، آمریکا این بار در اروپا تکرار شود، ورشکستگیی که باعث شد بازار بورس وال استریت هم در سال 2008 تا مرز سقوط پیش رود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.