خبر فوری
This content is not available in your region

بازرسان سازمان ملل استفاده از گاز اعصاب در سوریه را تأیید کردند

بازرسان سازمان ملل استفاده از گاز اعصاب در سوریه را تأیید کردند
اندازه متن Aa Aa

تیم بازرسان سازمان ملل متحد تأیید کرده است که روز ۳۰ امرداد (۲۱ اوت) در حومه دمشق گاز اعصاب سارین به کار رفته است.

در گزارش گروه بازرسان جنایات جنگی که به دبیر کل سازمان ملل متحد تحویل داده شد آمده است: «تجزیه و تحلیل نمونه های زیست بومی، شیمیایی و پزشکی که ما جمعاوری کریدم، به وضوح و به طور قانع کننده نشان می دهد که روز ۲۱ اوت در منطقه غوطه دمشق از گاز اعصاب سارین استفاده شده است».

پیشتر سخنگوی بازرسان جنایات جنگی گفته بود که تیم بازرسان در حال بررسی ۱۴ مورد احتمالی حمله شیمیایی در سوریه در دو سال اخیر است.

تعیین مسئول حملات جزء وظایف تیم بازرسان سازمان ملل نبود. اما برخی دیپلمات ها می گویند که از نحوه تشریح شواهد در این گزارش چنین برداشتی حاصل می شود که دولت سوریه حملات را انجام داده است. دولت سوریه و مخالفانش یکدیگر را به کاربرد گاز اعصاب متهم می کنند.

روز دوشنبه بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، شورای امنیت را در جریان جزئیات گزارش قرار می دهد. بعد از آن انتظار می رود که شورای امنیت قطعنامه ای صادر کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.