وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تحلیلگر ترک: بعید است سوریه دست به اقدام تلافی جویانه بزند

تحلیلگر ترک: بعید است سوریه دست به اقدام تلافی جویانه بزند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

واکنشها به ساقط شدن هلی کوپتر نظامی ارتش سوریه توسط نیروی هوایی ترکیه در روز دوشنبه همچنان ادامه دارد.

ارتش سوریه اعلام کرده که “این هلی کوپتر ماموریت جنگی نداشته و صرفا به دنبال کنترل نفوذ تروریستها از طریق مرز ترکیه” به داخل سوریه بوده است.

اما مقامات ترک گفته اند که این هلی کوپتر “حریم هوایی ترکیه در استان هاتای” در جنوب این کشور را نقض کرده و هدف قرار گرفته است.

آتیلا ساندیکلی، مدیر یک مرکز تحقیقاتی و مطالعات استراتژیک در استانبول با بیان این که ساقط شدن این هلی کوپتر ممکن است نشانی از آغاز درگیری گسترده تر میان دو کشور در نزد افکار عمومی باشد می گوید: “ممکن است مقامات ناتو نقض مرزهای ترکیه را مورد بررسی قرار داده و با انتشار بیانیه ای به سوریه در مورد تکرار این گونه رفتارها هشدار دهند. اما من فکر نمی کنم که سوریه دست به اقدامی تلافی جویانه بزند.”

دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده که یکی از دو خلبان این هلی کوپتر به اسارت مخالفان مسلح درآمده ولی از سرنوشت خلبان دوم اطلاعی در دست نیست.


Agrandir le plan