وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

اوکراین پیش نویس همکاری با اتحادیه اروپا را تصویب کرد

اوکراین پیش نویس همکاری با اتحادیه اروپا را تصویب کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دولت اوکراین پیش نویس توافقنامه همکاری تجاری و سیاسی با اتحادیه اروپا را تصویب کرد.

کیف امیدوار است در اجلاس ماه نوامبر آینده در ویلنیوس، این توافقنامه با اتحادیه اروپا به امضا برسد و به این ترتیب اولین گام برای پیوستن به آن برداشته شود.

جان تومبینسکی، رییس هیات نمایندگی اتحادیه اروپا در اوکراین در مورد موانع و مذاکرات باقی مانده می گوید: «اینها بیشتربه اصلاحات نظام قضایی اوکراین بویژه دفتر دادستانی کل کشور مربوط اند. یعنی به سیستم انتخاباتی اوکراین و اینکه چگونه می توان آن را به سیستم عادلانه تری تبدیل کرده و از تقلب جلوگیری کرد. همچنین هنوز پرسش های بی پاسخی در مورد عدالت گزینشی و برای مثال در مورد پرونده یولیا تیموشنکو وجود دارد.»

امضاء توافقنامه همگرایی اوکراین با اتحادیه اروپا برای این کشور اهمیت ویژه ای دارد اما باید دید تا چه حد سیاستمداران اوکراین حاضر به اعتماد سازی و پذیرش پیش شرط های اتحادیه اروپا هستند.

ماریا کُرنیوک، خبرنگار یورونیوز در کیف می گوید: «نود درصد از متن این توافقنامه، به روابط تجاری بین اتحادیه اروپا و اوکراین می پردازد اما شهروندان اوکراین انتظارات بیشتری دارند، از جمله لغو ویزا برای اتحادیه اروپا، کاهش فساد و برقراری حاکمیت قانون و دموکراسی در کشور.»