خبر فوری
This content is not available in your region

همه پرسی در سوئیس برای داوطلبانه شدن خدمت نظام وظیفه

همه پرسی در سوئیس برای داوطلبانه شدن خدمت نظام وظیفه
اندازه متن Aa Aa

سوئیسی ها طی یک همه پرسی در روز یکشنبه به داوطلبانه شدن خدمت نظام وظیفه که در این کشور اجباری است آری یا نه می گویند.

بر اساس یک نظرسنجی ۳۱ درصد سوئیسی موافق لغو شدن خدمت نظام وظیفه اجباری اند و برای تحقق خواسته خود ۱۰۰ هزار امضاء جمع کرده اند.

اِفی آلِمان، کارشناس امنیت ملی حزب سوسیال دموکرات سوئیس می گوید:«عهد خدمت نظام وظیفه اجباری سپری شده است، از عهده تامین مخارجش بر نمی آییم و ارتش مثل گذشته دیگر آن بار سیاسی را ندارد و در معنای کلاسیک دفاع ملی نیز واقع گرایانه نیست.»

سوئیس پس از سال ۱۸۱۵ میلادی، سالی که سربازانش تحت امر ناپئلون بناپارت جنگیدند، سیاست بیطرفی را پیشه کرده است.

اما اولی مورر، وزیر دفاع سوئیس جزو ۶۳ درصد از جمعیت سوئیس است که بر طبق نظرسنجی، مخالف داوطلبانه شدن خدمت نظام وظیفه اند.

وی در دفاع از نظر خود «خدمت نظام وظیفه داوطلبانه را بدتر از سربازی اجباری» می داند و دلیل آن را هم «هزینه زیاد و ناکارآمدی» ذکر می کند و می افزاید: «سربازی داوطلبانه نمی تواند امینت ما را تضمین کند و نیز نمی دانیم شمار داوطلبانی که به ارتش می پیوندند کافی خواهد بود یا نه. ما نیازمند خدمت نظام وظیفه اجباری هستیم.»

در سوئیس، خدمت نظام وظیفه ۳۰۰ روزه در ارتش و یا ۴۵۰ روزۀ به اصطلاح اجتماعی برای مردان ۱۹ ساله اجباری و برای زنان اختیاری است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.