وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

آیا حزب آلترناتیو شگفتی ساز انتخابات آلمان خواهد بود؟

آیا حزب آلترناتیو شگفتی ساز انتخابات آلمان خواهد بود؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بسیاری از کارشناسان می گویند آنگلا مرکل برای سومین بار صدراعظم آلمان خواهد شد، اما پرسش این است که حزب متبوع او با کدام یک از احزاب برای تشکیل دولت، ائتلاف خواهد کرد؟ آیا لیبرال ها به اندازه کافی رای خواهند آورد و همراه دموکرات مسیحی ها خواهند شد؟ یا اینکه خانم مرکل مجبور خواهد بود با سوسیال دموکرات ها بر سر میز مذاکره بنشیند؟

در این میان، تازه ترین نظرسنجی ها احتمال راهیابی حزب تازه تاسیس آلترناتیو به پارلمان آلمان را قوی می دانند. آلترناتیو با ۱۵ هزار عضو، خواستار حذف برنامه ریزی شده و تدریجی واحد پولی یورو و همچنین قدرت بیشتر پارلمان کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

خانم دانیلا شوارتزر، کارشناس مسایل سیاسی، بر این باور است که حضور هرچند محدود مخالفان یورو در پارلمان آلمان، قدرت قابل توجهی به آنها می بخشد: «نقش پارلمان آلمان در اعمال سیاست گذاری های اقتصادی اروپا بسیار مهم است. چگونگی اعمال برنامه های صرفه جویانه و اجرای کمک های مالی به بانک ها، همگی، در پارلمان به بحث گذاشته می شود و در این شرایط، گفتمان حزب آلترناتیو و تفکرات ضد اروپایی شان می تواند تاثیر قابل توجهی بر افکار عمومی آلمان داشته باشد.»

گفتمانی که می تواند بر مردمان دیگر کشورهای اروپایی نیز تاثیرگذار باشد. از این منظر، انتخابات آلمان از اهمیت ویژه ای بر خوردار است. اولاف برنس، خبرنگار یورونیوز از برلین می افزاید: «البته ورود احزاب جدید به صحنه سیاسی آلمان، در مجموع، نایاب است. به این دلیل برای بسیاری، راهیابی حزب آلترناتیو به پارلمان دور از ذهن است، اما اگر مخالفان یورو به این مهم دست یابند، آن وقت قطعا شگفتی ساز انتخابات این دوره لقب خواهند گرفت.»