وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

آنگلا مرکل در رقابتی سخت برای ابقا در مقام صدراعظمی

آنگلا مرکل در رقابتی سخت برای ابقا در مقام صدراعظمی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

چشمان آنگلا مرکل، بانوی اول سیاست در جمهوری فدرال آلمان، امیدوارانه به ابقا در مقام صدراعظمی دوخته شده است.

دبیرکل اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان در نخستین رقابت انتخاباتی این کشور پس از بحران اقتصادی اروپا به رقابتی تنگاتنگ با احزاب اپوزیسیون رفته است تا برای سومین دوره پیاپی قدرت را در دست گیرد.

در هجدهمین انتخابات پارلمانی آلمان، ۲۴ حزب نامزدهای خود را معرفی و به رای شهروندان گذاشته اند با این همه ترکیب ائتلاف های آتی مشخص نیست.

حزب سوسیال دموکرات اعلام کرده است که با حزب چپ ائتلاف نخواهد کرد.

از سویی برخی از تحلیلگران دموکرات های مسیحی را برای طرح تشکیل ائتلافی که به «ائتلاف بزرگ» شهرت یافته، مجبور به همبستگی با سوسیال دموکرات ها می دانند.

خانم مرکل همچنین مایل است که ائتلاف با حزب دموکرات آزاد را ادامه دهد ولی این حزب از شانس زیادی برای تصاحب کرسی های پارلمانی برخوردار نیست. آرای حزب دموکرات آزاد از بیش از ۱۴ درصد در سال ۲۰۰۹ میلادی به ۵ درصد سقوط کرد.

بیش از ۶۱ میلیون تن در سراسر آلمان واجد شرایط رای دهی هستند. نتیجه این رقابت انتخاباتی در ساعات پایانی امشب اعلام می شود.