خبر فوری
This content is not available in your region

تجارت آزاد مولداوی با اتحادیه اروپا و مانعی بنام ترنسنیستریا و روسیه

نظرها
تجارت آزاد مولداوی با اتحادیه اروپا و مانعی بنام ترنسنیستریا و روسیه
اندازه متن Aa Aa

یوریه لینکا، نخست وزیر مولداوی، روز دوشنبه، با یوگئنی شِوچوک، رئیس جمهوری ترنسنیستریا، منطقه اعلام استقلال کرده در شرق مولداوی، دیدار کرد.

محور این دیدار که در تیراسپول، پایتخت ترنسنیستریا، و برای اولین بار برگزار می شد بر موضوعاتی همچون حمل و نقل و تردد، خصوصا موضوع تجارت آزاد مولداوی با اتحادیه اروپا استوار بود.

یوریه لینکا، نخست وزیر مولداوی، خواهان تحقق ایجاد شدن منطقه آزاد تجاری با اتحادیه اروپاست و روابط تجاری شفاف با بازارهای این اتحادیه را به سود واحدها و نهادهای اقتصادی مولداوی و نیز ترنسنیستریا می داند.

اما نزدیکی و ادغام بیشتر مولداوی، جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی، با اتحادیه اروپا، موضوعی است که نه باب میل کاخ کرملین است و نه تیراسپول.

از همین روی یوگئنی شوچوک، رئیس جمهوری ترنسنیستریا که با کاخ کرملین همنواست، در دیدار روز دوشنبه، گفت:«تا زمانی که تمام جزئیات روشن نشده است توافقنامه تجارتی با اتحادیه اروپا می تواند مایه بدتر شدن روابط ترنسنیستریا و مولداوی شود.»

نودو هفت درصد ترنسنیستریایی ها طی رفراندومی که در سال ۲۰۰۶ میلادی برگزار شد خواهان جدایی رسمی از مولداوی و استقلال تیراسپول از کیشینف و پیوستن به روسیه شدند.

ترنسنیستریا، باریکه ای محصور در خشکی که شرق مولداوی واقع شده است اگرچه از حمایت مالی و سیاسی مسکو برخوردار است اما با روسیه مرز مشترک ندارد.