خبر فوری
This content is not available in your region

نخستین سرشماری بوسنی و هرزگوین پس از استقلال

نظرها
نخستین سرشماری بوسنی و هرزگوین پس از استقلال
اندازه متن Aa Aa

بوسنی و هرزگوین نخستین سرشماری خود را از زمان استقلال برگزار می کند.

این سرشماری نه یک سرشماری عادی بلکه در نوع خود یک رویداد مهم سیاسی تلقی می شود که می تواند موجب تازه شدن زخم کهنه کشمکش های قومی در این کشور شود و در نتیجه توازن قدرت قومیت ها را تغییر دهد.

در همین ارتباط کمپینی موسوم به «شهروند بوسنی و هرزگوین، فراتر از تبعیض ها» به راه افتاده که هدف آن به گفته مدیرش «استفاده از این سرشماری به عنوان ابزاری در خدمت مردم بوسنی و هرزگوین برای بیان اعتراضشان نسبت به تبیعض های قومیتی است که ریشه در قوانین این کشور دارد.»

صرب ها، کروات ها و بوسنیایی ها (مسلمانان) سه قومیت ساکن بوسنی و هرزگوین هر یک با نگرانی این سرشماری را دنبال می کنند.

یک شهروند مستمری بگیر ساکن سارایو گفت: «اگر من هویت واقعی ام را اعلام کنم در آن صورت در گروه «غیرخودی ها» قرار خواهم گرفت. و اگر با هویت دیگری خودم را معرفی کنم در آنصورت احساس خوبی نخواهم داشت.»

آخرین سرشماری در بوسنی و هرزگوین در سال ۱۹۹۵ و در آستانه فروپاشی یوگسلاوی سابق صورت گرفت. بر اساس این سرشماری، ۴۳ و نیم درصد جمعیت این کشور خود را مسلمان، ۳۱ و دو دهم درصد صرب و ۱۷ و چهار دهم درصد، خود را کروات معرف کرده بودند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.