خبر فوری
This content is not available in your region

تعطیلی ادارات دولتی آمریکا و تاثیر آن بر زندگی مردم

نظرها
تعطیلی ادارات دولتی آمریکا و تاثیر آن بر زندگی مردم
اندازه متن Aa Aa

در تمام کشورها، فعالیت در بخش دولتی یک نوع تضمین برای داشتن کاری طولانی و امن محسوب می شود. اما در ایالات متحده آمریکا کاملا عکس این موضوع اتفاق افتاده است و پس از نیمه شب دوشنبه۳۰ سپتامبر، به دلیل عدم تصویب قانون بودجه در کنگره آمریکا، بخش زیادی از فعالیت های دولتی تعطیل شده است.

در همین زمینه آدریان لانکشایر، با اشتفان گروبه گزارشگر یورو نیوز در واشنگتن گفتگویی انجام داده است تا بتوان از وضعیت امروز آمریکا آگاهی بیشتری پیدا کرد.

یورونیوز: جمع عظیمی از کارکنان ادارات دولتی امروز مجبور شدند که در خانه هایشان بمانند. این اقدام سیاسی چه عواقبی داشته است؟

اشتفان گروبه: هزاران نفر از کارکنان فدرال مجبور هستند که در مرخصی بدون حقوق بسر ببرند و این وضعیت تا زمانیکه نمایندگان کنگره به توافقی برسند ادامه خواهد یافت. امروز پارک ملی و موزه های تاریخی آمریکا، از یوسی میتی گرفته تا مجسمه آزادی همه تعطیل بودند و اگر این تعطیلی ها تا پایان ماه اکتبر ادامه یابد پرداخت حقوق به کهنه سربازان نیز متوقف خواهد شد. بنابراین تعطیلی فعالیت های دولتی تا کنون آثار اقتصادی واقعی بر روی زندگی مردم داشته است.

یورونیوز: مردم آمریکا در این باره چگونه فکر می کنند؟ قدم سیاسی بعدی چه خواهد بود؟

اشتفان گروبه: مردم آمریکا با انزجار به این موضوع نگاه می کنند. جمهوری خواهان مجلس نمایندگان می گویند که توقف طرح بیمه درمانی آقای اوباما بهایی است که باید برای شروع دوباره فعالیتهای دولت پرداخته شود. در مقابل دموکراتها و آقای اوباما این کار را نوعی باج خواهی می نامند و حاضر به مذاکره در این باره نیستند. اما به نظر می رسد این اولین نبرد مالی است که در پاییز امسال شروع شده است. زیرا در نیمه ماه اکتبر نیز باید درباره سقف بدهی ها تصمیم گیری شود و در ماه های نوامبر یا دسامبر نیز پیش نویس بودجه سال ۲۰۱۴ میلادی باید به تصویب برسد. سوال اصلی این است که هر کدام از این احزاب تا چه زمانی می توانند بر روی عقایدشان پافشاری کنند؟

یورونیوز: امروز اولین روزی است که طرح بیمه درمانی آقای اوباما اجرا می شود و مردم می توانند بصورت آنلاین بر روی اینترنت، قراردادهایی را برای استفاده از بیمه های درمانی امضاء کنند.

اشتفان گروبه: بله. به این ترتیب امروز مبادلات زیادی بر روی اینترنت انجام خواهد شد و این فرصت به مردم اجازه می دهد که برای خرید بیمه های درمانی آنهم با قیمت های رقابتی اقدام کنند و تعطیلی فعالیتهای دولتی هیچ تاثیری بر این مبادلات اینترنتی ندارد. بویژه آنکه پیش از این بودجه ای برای این کار اختصاص داده شده بود. البته مانند هر کار بزرگ دیگری این کار نیز در ابتدا با مشکلاتی همراه است، اما مردم معتقدند که طرح بیمه درمانی آقای اوباما نیز به آرامی به پیش خواهد رفت و جای خود را باز خواهد کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.