وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

انریکو لتا: روزی تاریخی برای دمکراسی ایتالیا

انریکو لتا: روزی تاریخی برای دمکراسی ایتالیا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دو مجلس سنا و نمایندگان ایتالیا، روز چهارشنبه، به گفته انریکو لتا نخست وزیر دولت ائتلافی این کشور، روزی تاریخی را از سر گذراندند. او که پس از اعلام حمایت سیلویو برلوسکونی از دولت ائتلافی، رای اعتماد بالایی از سنا دریافت کرد، به دفاع از برنامه های اصلاحی دولت خود پرداخت.

انریکو لتا در سخنان خود از جمله گفت: “امروز و از اولین ساعات بامداد، روزی تاریخی برای دمکراسی در کشور ماست. روزی که ما در تامین همه شرایط لازم برای انجام کاری تلاش کردیم که به ما اجازه می دهد با روشنی بیشتری به آینده بنگریم.”

اما رفتار سیاسی سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر سابق و رهبر حزب مردم آزادی، در جریان رای اعتماد سنا شگفتی بسیاری آفرید. او قبل از رای گیری و طی سخنانی گفت که حزبش به همکاری با دولت انریکو لتا ادامه خواهد داد. این سخن وی فضای مجلس سنا را دگرگون کرد و ضمن آنکه با تشویق بسیاری از سناتورها روبرو شد، به بیم و نگرانی از احتمال سقوط دولت پایان داد.

برخی ناظران، این رفتار غافلگیر کننده سیلویو برلوسکونی را در تصمیم روزهای آینده کمیته ویژه سنا برای تعیین سرنوشت سیاسی وی موثر می دانند.