وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

توافق بریتانیا و ایران برای تعیین کاردار غیر مقیم در تهران و لندن

توافق بریتانیا و ایران برای تعیین کاردار غیر مقیم در تهران و لندن
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

وزیر خارجه بریتانیا در جلسه روز سه شنبه پارلمان این کشور از توافق با جمهوری اسلامی ایران برای تعیین کاردار غیر مقیم در لندن و تهران خبر داد.

ویلیام هیگ تعیین کاردار را با هدف مسئولیت بازسازی روابط میان دو کشور عنوان کرد و اظهار داشت که بازسازی روابط می تواند در نهایت منجر به بازگشایی سفارت در هر دو کشور شود.

وزیر خارجه بریتانیا گفت: “ با توجه به عدم تغییر سیاستهای ما در قبال ایران، به تحریم های خود علیه این کشور ادامه خواهیم داد. اگرچه باید صداقت دولت ایران را کاملا سنجید و به همین دلیل باز نگه داشتن کانال های ارتباطی با ایران بسیار مهم است.”

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز خبر داده که آقای هیگ روز یکشنبه طی گفت و گویی تلفنی با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران پیشنهاد کرده که هر دو کشور دو کاردار غیر مقیم را برای آغاز روابط میان دو کشور در نظر گیرند.

سفارت بریتانیا در تهران در سال ۱۳۹۰ خورشیدی و درپی حمله گروهی از دانشجویان بسیجی به این سفارت بسته شد و پس از آن تمامی دیپلمات های ایرانی نیز به دستور دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا از این کشور اخراج شدند.