خبر فوری
This content is not available in your region

کشمکش بر سر سهمیه بودجه اتحادیه اروپا

کشمکش بر سر سهمیه بودجه اتحادیه اروپا
اندازه متن Aa Aa

سهمیه ای که شورای منطقه ای اتحادیه اروپا به کشورهای عضو می پردازد، از این پس، به اینکه آیا کشور عضو مقررات و قوانین مالی اتحادیه را رعایت کرده یا نه، منوط خواهد بود.

در این میان، دولتهای منطقه ای که نمی خواهند آماج بی کفایتی دول مرکزیشان باشند، تهدید کرده اند که این مورد را به دیوان عالی اروپا ارجاع خواهند کرد.

رومان لویی والکارل سیسو، رئیس کمیته مناطق خودمختار در کشورهای اروپایی بر فوریت این امر تاکید می کند: “برخی از اعضای اتحادیه تا شصت درصد رشد خود را منوط به دریافت کمکهای مالی اتحادیه کرده اند. اگر پرداخت این کمکها مسدود شود، هیچگونه سرمایه گذاری هم در مناطق خودمختار کشورهای عضو صورت نخواهد گرفت.”

در شش سال آینده، مبلغ سیصد و بیست و پنج میلیارد یورو بر حسب نیاز در میان مناطق محتاج تر از جمله لهستان، ایتالیا، اسپانیا و رومانی تقسیم خواهد شد.

برای شهردار براتیسلاوا این وجوه حیاتی است تا به رقابتی بودن تولیدات این کشور کوچک کمک کند: “ اگر به اسلواکی و شهر من نگاه کنید، می بینید که ما در زمینه های تحقیقاتی و اختراعات نوین بسیار پیشرفته هستیم. نتایج پژوهشهای ما در سطح جهانی خریدار دارد، اما بدون کمکهای اتحادیه این روند محدود خواهد شد.”

اما وقت تنگ است. اگر پارلمان اروپا تا پایان ماه جاری با بودجه شش سال آینده اتحادیه موافقت نکند، برخی از پروژه های منطقه ای اروپا حذف خواهد شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.