خبر فوری

آغاز مراسم دو روزه تشییع پیکر قهرمان ملی ویتنام

آغاز مراسم دو روزه تشییع پیکر قهرمان ملی ویتنام
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مراسم دو روزه رسمی تشییع پیکر ژنرال جیاپ، قهرمان ملی ویتنام روز شنبه در شهر هانوی آغاز شد.

ژنرال جیاپ، قهرمان استقلال ویتنام یک هفته پیش در سن ۱۰۲ سالگی درگذشت.

همزمان هزاران نفر از سراسر ویتنام و نیز دیگر کشورهای جهان نیز برای ادای احترام به وی در این مراسم حضور یافتند.

وو نوین جیاپ همزمان با فرماندهی دو جنگ موفق شد نیروهای فرانسوی در سال ۱۹۵۴ و نیروهای آمریکایی در سال ۱۹۷۵ میلادی را شکست دهد و از او به عنوان یکی از استراتژیستهای نظامی تارخ نام برده می شود.

آقای جیاپ به دلیل اختلاف نظر با رهبران وقت حزب کمونیست در سال ۱۹۹۱ از این حزب جدا شده بود و طی سی سال گذشته هیچ سمت دولتی نداشت.

طی سالهای گذشته دو کتاب مهم وی در مورد تجربه های مردم ویتنام در نبرد نظامی و سه جلد خاطرات او به زبان های مختلف ترجمه شده است.

آقای جیاپ در سالهای پایانی دهه ۱۹۲۰ به عنوان فعال سیاسی و روزنامه نگار فعال بود و در سال ۱۹۳۰ در بین گروهی از معترضان و مخالفان فرانسه دستگیر و برای مدتی زندانی شد.

از روز جمعه پرچم های ویتنام در تمامی اماکن دولتی به حالت نیمه افراشته درآمده است و بسیاری از مردم این کشور به شهر محل زندگی ژنرال جیاپ رفته و به خانواده و اعضای فامیل او نیز ادای احترام کردند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.