خبر فوری
This content is not available in your region

«شب بیداری زیگفرید» و نکوداشت مدرن اپرای واگنر

نظرها
«شب بیداری زیگفرید» و نکوداشت مدرن اپرای واگنر
اندازه متن Aa Aa

شهر ژنو در سوئیس، با برگزاری فستیوالی به مناسبت دویستمین سالگرد تولد ریشارد واگنر، آهنگساز، رهبر ارکستر و نظریه پرداز موسیقی آلمانی، یاد و خاطره این ستاره جنجالی اپرای جهان را گرامی داشت.

یکی از برترین قسمت های این جشنواره، اجرای اپرای « شب بیداری زیگفرید» بود. داستانی دراماتیک از اولیویه پی، نمایشنامه نویس فرانسوی که خود اقتباسی است از قطعه مشهور اپرای زیگفرید واگنر. «زیگفرید» اسطوره روئین تن اسکاندیناوی است، اما مانند دیگر روئین تنان یک نقطه ضعف دارد؛ هنگامی که وی برای جاودانه شدن در خون یک اژدها غوطه ور بود، افتادن یک برگ بر روی کمرش، وی را نیز همچون آشیل و اسفندیار از رسیدن به مقام نامیرایی خدایان بازداشت.

در« شب بیداری زیگفرید»، این روئین تن افسانه ای، یک روز پس از جنگ جهانی دوم به آلمان می رود. «شب بیداری زیگفرید»، تنها یک راوی و شخصیت دارد. بو سکوُوس، خواننده صدای بم دانمارکی نقش زیگفرید را بر روی موسیقی میشل ژارل سوئیسی اجرا می کند.

میشل ژارل آهنگساز این اثر می گوید: «زیگفرید واگنر، یک تکخوانی بم قهرمانانه است. او با تن صدای بالا و در عین حال لرزان شروع می کند. زیگفرید می کوشد داستان را به جلو هدایت کند تا در پایان نتیجه بگیرد که وی دیگر جایی ندارد و دوره قهرمانی به سر آمده است.»

«شب بیداری زیگفرید» اما تنها داستان یک فرد نیست، داستان ناامیدی مردمی متمدن در قرن بیستم است که در یک دوره چهل ساله قساوت و بربریت بی انتها را 2 بار تجربه کردند.

هروه لواشمل، کارگردان این اثر معتقد است: «اروپا در قرن بیستم به بن بست رسیده بود. زیگفرید با دیدن خرابی ها به این نتیجه می رسد که با یک فاجعه رو به رو است. او فاجعه را با رویاهایش مقایسه می کند. دست آخر با دیدن شکافی عظیمی میان رویا و واقعیت، متوجه می شود که کاری به جز ناپدید شدن ندارد.»

حضور زیگفرید واگنر بر صحنه اپرا، یک روز پس از جنگ جهانی دوم، شاید تلاشی باشد برای زدودن هرچه بیشتر تصویر یهود ستیزانه ریشارد واگنر.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.