خبر فوری

نصب مجسمه ای 'جسورانه' در پراگ در آستانه انتخابات چک

نصب مجسمه ای 'جسورانه' در پراگ در آستانه انتخابات چک
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اخیراً مجسمۀ ‘مشتی نمادین’ در وسط رودخانه ولتاوای پراگ، پایتخت جمهوری چک قد برافراشته است، مجسمه ای جسورانه که انگشت وسطی آن بلندتر از حد معمول و کمی اغراق آمیز طراحی شده و رو به کاخ ریاست جمهوری دارد.

پیام این مجسمه و نصب آن در وسط شهر، درست چند روز مانده به انتخابات پارلمانی واضح و روشن است و آن انتقاد به دولت و سیاست است.

دختری جوان در مورد این اثر می گوید:«هدف تمامی آفریده های دوید چورنی تحریک است. جوانان او را بسیار دوست دارند. این اثر خوب، دقیقا بیانگر فکر جوانان است.»

مرد میانسالی نظر دیگری دارد و می گوید:«مجسمه را دوست ندارم چرا که همه بخوبی تحقیرآمیز بودن آن را می دانیم و بدتر این که رو به کاخ ریاست جمهوری دارد و لازم نبود.»

اما «دیوید چورنی» خالق مجسمه در مورد اثرش می گوید:«این اثر درباره سیاست کاخ و دولتی است که کمونیست ها پس از گذشت ۲۳ سال در آن حضور خواهند داشت. امید که بسیاری چنین رویه ای را شرم انگیز و غیرقابل تحمل بیابند. »

میلوش زیمرمن، رئیس جمهوری چک، که برای دیداری رسمی در اوکراین به سر می برد گفت تا مجسمه را ندیده است نمی تواند درباره آن نظر دهد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.