وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تظاهرات موافقان و مخالفان آزادی برخی از تروریستهای باسک اسپانیا

تظاهرات موافقان و مخالفان آزادی برخی از تروریستهای باسک اسپانیا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تعدادی از بستگان قربانبان حملات تروریستی “اتا” سازمان جدایی طلب باسک اسپانیا، در حالی که عکسهای عاملان قتل عزیزانشان را در دست داشتند، به تصمیم دیوان حقوق بشر اروپا مبنی بر آزاد کردن تروریستهای این سازمان که از بیش از سی سال پیش در حبس به سر می برند، اعتراض کردند.

نماینده انجمن قربانیان حملات “اتا” با ابراز امیدواری نسبت به این که قضات اسپانیایی حاضر به پذیرش این حکم نشوند گفت: “اعتراض انجمن ما به همین جا ختم نخواهد شد. ما هرگز عدالت را در دستان خود لمس نکرده ایم و البته صبر ما هم تمام شده است.”

دیوان حقوق بشر اروپا از اسپانیا خواست تا قانونی را که از سال 2006 به دادگاههای این کشور اجازه می دهد که برخی از محکومین جرائم تروریستی را به صدها و حتی هزاران سال حبس محکوم کند، لغو کند.

اما آلبرتو روییز گالاردون، وزیر دادگستری اسپانیا، با تاکید بر این که این حکم یک قاعده کلی نیست، گفت: “باید هر موردی را مطابق با قوانین اسپانیا بررسی کرد و این کار هم بر عهده دادگاههای مختلف است.”

همزمان صدها نفر با تظاهرات در بیلبائو واقع در شمال اسپانیا از این تصمیم دیوان حقوق بشر اروپا حمایت کردند.

انتظار می رود، در صورت اجرای این حکم 54 تن از 600 زندانی سازمان جدایی طلب باسک آزاد شوند.