خبر فوری

دریافت جایزه ساخاروف توسط آنگ سان سوچی

دریافت جایزه ساخاروف توسط آنگ سان سوچی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روز سه شنبه، آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان برمه یا میانمار، در پارلمان اروپا در استراسبورگ جایزه ساخاروف را که بیست و سه سال پیش به او اهداء شده بود، دریافت کرد. در هنگام اعطای این جایزه و دهها سال پس از آن، خانم سوچی در حصر خانگی بوده و اجازه خروج از کشور را نداشت.

خانم سوچی گفت: “بسیار مهم است که ما بروی کاستی های اجتماع، قوانین و سنتهایی کار کنیم که به ما بعنوان افراد بشر لطمه زده و حیثیت بشر را خدشه دار می کند. به همین دلیل است که فکر می کنم تلاشمان برای دستیابی به دموکراسی هنوز به پایان نرسیده است.”

خانم سوچی همچنین گفت این قدرت نیست که فاسد می کند بلکه ترس از دست دادن آن است که منجر به فساد می شود.

مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا در واکنش به اظهارات خانم سوچی گفت: “بیانات امروز او (آنگ سان سوچی) نشان داد که دموکراسی همواره در خطر است. به همین دلیل تقاضای آنگ سان سوچی این بود که نه تنها به روند دموکراسی در کشور او کمک کنیم بلکه نگاهمان به سراسر جهان باشد. این پیامی بس مهم بود.”

قرار است سال آینده در برمه انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود، اما خانم سوچی بخاطر آنکه شوهر متوفی و کودکانش تابعیت برمه را ندارند، از شرکت در انتخابات محروم شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.