خبر فوری

مذاکرات درباره عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا از سر گرفته می شود

مذاکرات درباره عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا از سر گرفته می شود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اعضای اتحادیه اروپا پس از سه سال وقفه، موضوع عضویت ترکیه در این اتحادیه را مجددا بررسی می کنند. مذاکره درباره این موضوع حدود یک ماه دیگر آغاز می شود.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که آلمان، یکی از قدرتمندترین کشورهای عضو این اتحادیه 28 عضوی از مخالفت با عضویت ترکیه صرف نظر کرد.

ترکیه حدود 26 سال قبل درخواست اولیه خود را برای عضویت در اتحادیه اروپا ارائه کرد. اما مذاکرات درباره آن هشت سال قبل آغاز شد. یکی از مهمترین موانع ترکیه در این راه اختلافهای دیپلماتیک این کشور با قبرس و مخالفت آلمان و فرانسه با عضویت ترکیه بوده است.

میشاییل لینک، نماینده آلمان در مذاکرات گفت: «به نظر ما سرعت بخشیدن به گفتگوها درباره موضوع ترکیه، حامل پیام مناسبی است. فقط با حرکت رو به جلو ما می توانیم هم به آن چه که می خواهیم دست پیدا کنیم و هم مسائل دشوار را با ترکیه به بحث بگذاریم. این مساله همچنین به مردم ترکیه نشان می دهد که اتحادیه اروپا واقعا می خواهد که درهایش باز باشد.»

کمیسیون اروپا به تازگی ضمن تمجید از ترکیه به دلیل اصلاح قوانین، از پلیس این کشور به دلیل آن چه برخورد خشونت آمیز با مخالفان در ناآرامیهای چهار ماه قبل خواند انتقاد کرد.

کشورهای موافق عضویت ترکیه اعتقاد دارند که رشد اقتصادی سریع در کنار نفوذ سیاسی این کشور در خاور میانه می تواند اتحادیه اروپا را قدرتمندتر کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.