خبر فوری

شورشی های سابق موزامبیک: توافق صلح با دولت پایان یافت

شورشی های سابق موزامبیک: توافق صلح با دولت پایان یافت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

شورشی های سابق موزامبیک که حزب رینامو را تشکیل داده اند روز دوشنبه اعلام کردند در پی حمله نیروهای ارتش این کشور به اردوگاهشان در مرکز موزامبیک، به قرارداد صلح با دولت این کشور پایان می دهند.

مقامات ارتش موزامبیک پیشتر تایید کرده بودند که نیروهایشان وارد پایگاه شبه نظامی رینامو در منطقه ساتوندجیرا شده اند. ارتش موزامبیک هفته پیش سه مورد حمله شورشیان رنامو به مواضع آنها را گزارش داده و هشدار داده بود که در صورت حمله دوباره، با رنامو مقابله خواهد کرد.

فرناندو مازانگا سخنگوی رنامو گفت: آنها وارد خانه رییس ما آلفونسو دلاکاما شده اند. ایشان هنوز فرمانی در مورد پاسخ به این حمله صادر نکرده است، تنها دستور تخلیه مردم برای حفاظت از آنها را داده است.

سخنگوی رنامو همچنین افزود که به آقای دلاکاما، رهبر این حزب آسیبی نرسانده و او به مکان امنی پناه برده است.

پس از استقلال موزامبیک از کشور پرتغال، شورشی های رنامو به مدت شانزده سال با حزب حاکم چپ گرای فری لیمو جنگیدند و سرانجام در سال ۱۹۹۲ میلادی در رم با امضای قرارداد صلح به این جنگ داخلی که باعث کشته شدن نزدیک به یک میلیون نفر شده بود پایان دادند.

اکنون بیم از آن می رود که بار دیگر جنگی خونین در موزامبیک آغاز شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.