خبر فوری

عفو بین الملل: آمریکا درباره کشتار غیرنظامیان بوسیله پهپادهای خود توضیح دهد

عفو بین الملل: آمریکا درباره کشتار غیرنظامیان بوسیله پهپادهای خود توضیح دهد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سازمانهای دفاع از حقوق بشر همچون عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر از آمریکا خواسته اند تا پرده از راز حملات صورت گرفته توسط پهپادهای این کشور بردارند.

حملاتی که غیرنظامیان در پاکستان و یمن از بزرگترین قربانیان آن بوده اند.

بنابر گزاشها، از سال 2004 میلادی تاکنون بین دو هزار تا 4700 نفر بر اثر سی صد راکت شلیک شده از پهپادهای آمریکایی در مناطق قبیله نشین شمال غرب پاکستان کشته شده اند که صدها تن از آنها از افراد غیرنظامی بوده اند.

گزارش عفو بین الملل از آمریکا خواسته تا امکان بررسی بی طرفانه پهپادهای خود را فراهم کند.

مصطفی قدری از سازمان عفو بین الملل با تاکید بر این که آمریکا باید درباره کشته شدن افرادی که به وضوح غیرنظامی بوده اند، توضیح دهد، می گوید: “باید عدالت اجرا شده و خسارات وارد آمده جبران شود. در مورد مسببین این کشتارها نیز باید تحقیقاتی صورت گیرد.”

این گزارش در آستانه دیدار نواز شریف، نخست وزیر پاکستان از آمریکا و مذاکرات او با باراک اوباما، رییس جمهور این کشور، منتشر شده است.

البته عفو بین الملل موضع مبهم پاکستان را در این زمینه که از یک طرف آن را نقض حاکمیت خود دانسته و از طرف دیگر آن را مفید می داند، مورد انتقاد قرار داده است.

هزاران نفر با برپایی تظاهراتی در فروردین امسال در پاکستان خواهان توقف حملات پهپادهای آمریکایی علیه غیرنظامیان شدند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.