وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

برگزاری نمایشگاه عکس سوچی در روسیه

برگزاری نمایشگاه عکس سوچی در روسیه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در مسکو نماشگاه جنجال برانگیز عکس «پروژه سوچی» برگزار شده است که شامل آثار عکاس هلندی «راب هونسترا» و همکار نویسنده و فیلمسازش «آرنولد ون بروگن» می شود.

این دو نفر نتوانستند در مراسم افتتاح این نمایشگاه شرکت کنند زیرا دولت روسیه به آنها ویزای ورود به خاک این کشور را نداد. به همین دلیل آنها از طریق ارتباطات اینترنتی با بازدید کنندگان نمایشگاه به گفتگو پرداختند.

برگزاری این نمایشگاه در آستانه آغاز بازی های المپیک زمستانی سوچی نیز برای این دو هنرمند مسئله ساز شد و به همین دلیل «گالری وینزا وود» در سوچی که قرار بود محل برگزاری این نمایشگاه باشد، درست یک هفته قبل از افتتاح، قراردادش را با این دو هنرمند هلندی لغو کرد.

بنابراین عکس ها از شهر سوچی به مرکز عکاسی مستند در مسکو منتقل شدند و این امکان فراهم شد که نمایشگاه روز جمعه ۲۶ مهرماه آغاز به کار کند.

الکساندر سورین، متصدی مرکز عکاسی مستند می گوید: «در گالری وینزا وود، فضای بزرگی برای برگزاری این نمایشگاه پیش بینی شده بود. اما به دلیل حوادثی که روی داد، مجبور شدیم ازمرکز عکاسی مستند در مسکو بعنوان جایگزینی برای نمایشگاه استفاده کنیم.»

راب هونسترا و همکارش ون بروگن از سال ۲۰۰۹ میلادی بطور منظم به بازدید از شهر سوچی و مناطق اطراف آن می پرداختند و تغییراتی را که در این شهر برای برگزاری بازی های المپیک بوجود می آمد، ثبت می کردند. این پروژه که ترکیبی از عکس و فیلم و نوشتار است، بطور آشکار به نقدی صریح از تاثیرات برگزاری این بازی ها بر فضای شهر می پردازد.

یوری ساپریکین خبرنگار نیز می گوید: «سوچی مانند یک منطقه خاکستری است و مانند یک سیاه چاله است. کسب هرگونه اطلاعاتی درباره آن منطقه دشوار است و واضح است که هنگامیکه شاهدان عینی آنچه در آنجا رخ داده دو هلندی باشند، بویژه زمانی که روابط میان دو کشور هلند و روسیه نیز تیره باشد، آنگاه واکنش وزیر امور خارجه روسیه و مسئولان «گالری وینزا وود» و دیگران نسبت به کار این دو هلندی عصبی خواهد بود.

تنش در اطراف نمایشگاه در واقع نتیجه یک سری از حوادث دیپلماتیک است که میان هلند و روسیه رخ داده است.