وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

درخواست برای آزادی روزنامه نگار مراکشی

درخواست برای آزادی روزنامه نگار مراکشی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

فعالان حقوق بشری در مراکش خواهان آزادی سردبیر یک نشریه اینترنتی شده اند که حدود یک ماه قبل به ظن همکاری با القاعده بازداشت شد.

در مطلبی که وب سایت تحت سردبیری علی انوزلا منتشر کرده بود، لینک ویدیویی به وب سایت القاعده مراکش وجود داشت. این مطلب با انتقاداتی از دولت مراکش در نحوه برخورد با القاعده همراه بود.

آقای انوزلا روز سه شنبه برای پاسخ به پرسشهای قاضی در دادگاه حاضر شد. تحقیقات دستگاه قضایی بر این اتهام متمرکز است که او به طور آگاهانه برای کمک به تروریستها تلاش کرده است. این اتهام می تواند حداکثر مجازات بیست سال زندان را به همراه داشته باشد.

سیرین راشد، پژوهشگر سازمان حقوق بشری عفو بین الملل می گوید: «هنوز قوانین مراکش مشکلات زیادی دارند. هرچند ما امید داشتیم که با ارائه قانون مطبوعات، مجازات زندان برای روزنامه نگاران در نظر گرفته نشود و با آنها تحت قانون مطبوعات برخورد شود، نه تحت قوانین کیفری یا حتی بدتر تحت قوانین ضد تروریسم. اتفاق اخیر واقعا مایه نگرانی است.»

از زمان بازداشت علی انوزلا، شهرهای رباط، کازابلانکا و پاریس شاهد چندین تجمع اعتراضی کسانی بوده اند که خواهان آزادی او شده اند.

در روز سه شنبه شماری از حامیات آقای انوزلا در برابر دادگاهی که او در آن حاضر شده بود تجمع کردند.

اغلب این افراد دلیل بازداشت علی انوزلا را انتقادهای او از ملک محمد ششم، حاکم مراکش می دانند و نه آن طور که عنوان شده است، کمک به القاعده.