خبر فوری
This content is not available in your region

سایه سنگین رسوایی شنود مکالمات تلفنی بر روابط دو سوی اقیانوس اطلس

نظرها
سایه سنگین رسوایی شنود مکالمات تلفنی بر روابط دو سوی اقیانوس اطلس
اندازه متن Aa Aa

آمریکا روزهای ناخوشایندی را در روابطش با اروپا تجربه می کند. لوموند در گزارش خود از رصد مکالمات میلیون ها فرانسوی توسط ایالات متحده آمریکا خبر داد. بلافاصله پس از آن، شنود مکالمات تلفنی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در صدر خبر ها قرار گرفت.

زنگ خطر جاسوسی آمریکا به صدا در آمده است و پاریس و برلین با فراخواندن سفرای این کشور خواستار توضیحاتی در این باره شده اند.

در همین زمینه خبرنگار یورونیوز در واشنگتن در گفتگویی با آنت هوزر، مدیر عامل بنیاد برتلزمن، نظر وی را جویا شده است.

خانم هوزر در ارتباط با شنود مکالمات آنگلا مرکل توسط آمریکا گفت: «این واقعیت دارد که صدراعظم آلمان آنقدر شواهد و قرائن روشن در اختیار دارد که به راحتی می تواند به رئیس جمهوری آمریکا تلفن بزند و بطور جدی اعتراض کند. این رسوایی یک شبه پاک نمی شود و به روابط آمریکا با متحدانش در آنسوی اقیانوس اطلس آسیب وارد ساخته است.»

به نظر می رسد ایالات متحده آمریکا باید خود را برای افشاگری های بیشتر در زمینه شنود مکالمات تلفنی سران دیگر کشور ها آماده کند. گفته می شود که آمریکا به تلفن های نزدیک به ۳۵ تن از رهبران کشور ها دسترسی داشته است.

به گفته خبرنگار یورونیوز، «در شهری که برقراری امنیت ملی و هراس از حملات تروریستی به مهم ترین چالش آن تبدیل شده است، به نظر می رسد نسبت به همه چیز با مدارا برخورد می شود. اما مساله این است که اقدامات اطلاعاتی به شدت می تواند به اعتماد بین ایالات متحده آمریکا از یک سو و آلمان، فرانسه، برزیل مکزیک و سایرن از سوی دیگر خدشه وارد سازد.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.