خبر فوری
This content is not available in your region

برگزاری نمایشگاه کلیشه در زاگرب

نظرها
برگزاری نمایشگاه کلیشه در زاگرب
اندازه متن Aa Aa

احتمالا شما هم تا به حال چنین جمله هایی را شنیده اید که می گوید: موبورها خیلی باهوش نیستند، جای زن در آشپزخانه است، آلمانی ها حس شوخ طبعی ندارند و اسکاتلندی ها مردم خسیسی هستند. اینها تنها تعدادی از کلیشه ای رایج در دنیای امروز هستند که وارد زندگی ما شده اند و گاه باعث ایجاد تنش در روابط انسانها می شوند.

هم اکنون نمایشگاهی با موضوع کلیشه در زاگرب پایتخت کرواسی در حال برگزاریست که مجری آن موزه مردم نگاری شهر زاگرب است.

در این نمایشگاه کلیشه های منفی هم که معمولا قومی، جنسیتی، نژادی و یا اجتماعی هستند، وجود دارد. این کلیشه ها از طریق تابلوهای تبلیغاتی، ویدئوها، متن ها و اجرای کنسرت به بازدید کنندگان معرفی شده اند.

هر کشوری کلیشه های مربوط به خود را دارد و این کلیشه ها نیز در نمایشگاه بر روی نقشه بزرگی مشخص شده است.

ایرنا کولباس، متصدی این نمایشگاه می گوید: «از آنجا که کلیشه های زیادی در زندگی ما وجود دارد گاه نمی توانیم آنها را از واقعیت مجزا کنیم و آنها را جمله هایی قطعی و مسلم می دانیم. در این نمایشگاه سعی کردیم آگاهی مردم درباره این موضوع را افزایش دهیم.»

کلیشه ها در طول تاریخ و متناسب با توسعه جوامع تغییر می کنند.

ایرنا کولباس می گوید: «محتوای این نمایشگاه در طول زمان تغییر می کند و کاملتر می شود. بنابراین بازدید کنندگان این شانس را خواهند داشت تا در هر بازدید، سوژه های جدیدی را ببینند. هدف ما این است که بازدید کننده بیشتری را جذب کنیم.»

در این نمایشگاه علاوه بر عکس ها، طراحی ها و فیلم ها، بخشی نیز برای اجرای زنده بازیگران درنظر گرفته شده است. همچنین از بازدید کنندگان خواسته می شود تا درباره کلیشه ها در مقابل دوربین سخن برانند. آنها حتی می توانند جوک هایی درباره هر کلیشه بگویند.

این نمایشگاه تا خردادماه سال ۱۳۹۳ ادامه خواهد داشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.