خبر فوری
This content is not available in your region

تلاش رهبران اروپایی برای جلوگیری از ادامه شنودها توسط آمریکا

نظرها
تلاش رهبران اروپایی برای جلوگیری از ادامه شنودها توسط آمریکا
اندازه متن Aa Aa

رهبران 28 کشور عضو اتحادیه اروپا خشم خود را از شنود مکالمات تلفنی شهروندان و سیاستمداران این قاره توسط سرویسهای اطلاعاتی آمریکا پنهان نکرده و در این باره از واشنگتن توضیح خواستند.

بنابر گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین آژانس امنیت ملی آمریکا مکالمات تلفنی 35 رهبر جهان، از جمله آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان را شنود کرده است.

رهبران آلمان و فرانسه تاکید کرده اند که با اتخاذ تدابیری تلاش خواهند کرد تا مانع تکرار چنین کاری شوند.

خانم مرکل در این باره گفت: “البته آلمان و فرانسه با یک تیم مشترک در این باره با آمریکاییها مذاکره نخواهند کرد بلکه هر کشور بطور جداگانه با مقامات امنیتی آمریکا تماس خواهد گرفت.”

اما فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه از ایجاد چهارچوبی مشترک در اروپا برای مقابله با این اقدام صحبت کرد.

او گفت: “ما با آنگلا مرکل و شورای اروپا تدبیری را مبنی بر ایجاد چهارچوب همکاری مشترک با آمریکا اتخاذ کردیم تا دیگر چنین اعمالی تکرار نشود و چنین ابزار کنترلی در دست نباشد.”

همزمان پارلمان اروپا اعلام کرده روز دوشنبه هیئتی را برای دریافت پاسخ آمریکاییها در این زمینه به واشنگتن خواهد فرستاد.

گوی فرهوف اشتات، رئیس گروه لیبرالها در پارلمان اروپا با بیان این که اجرای توافق سوئیفت تا زمان روشن شدن این موضوع به حالت تعلیق در خواهد آمد می گوید: “این تعلیق تا زمانی که مشخص شود سرویسهای اطلاعاتی آمریکا از چه داده هایی استفاده کرده اند و این که آیا این کار در چهار چوب توافقات صورت گرفته بوده یا نه ادامه خواهد داشت.”

رهبران اروپایی با این حال اعلام کرده اند که مذاکرات خود بر سر تجارت آزاد با آمریکا را به حالت تعلیق در نخواهند آورد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.