خبر فوری
This content is not available in your region

لغو کمپین رانندگی زنان در عربستان سعودی

لغو کمپین رانندگی زنان در عربستان سعودی
اندازه متن Aa Aa

کمپین رانندگی زنان در عربستان سعودی که برای شنبه بیست و ششم اکتبر سازماندهی شده بود، از سوی برگزار کنندگان آن لغو شد.

گروهی از فعالان حقوق زنان در عربستان با راه اندازی کارزاری، از زنان این کشور خواسته بودند تا روز شنبه بیست و ششم اکتبر بدون توجه به محدودیت های قانونی، پشت فرمان بنشینند و رانندگی کنند. وزارت کشورعربستان سعودی، نسبت به چنین حرکتی به شدت هشدار داده بود. یک وبلاگ نویس دراین باره می گوید: «به ما پیام های گیج کننده ارسال کردند، هیچ چیز درباره رانندگی روشن نیست، نه قانون و نه مجازات. به همین دلیل است که برای آن می جنگیم.»

با این حال، گروهی از زنان با توییت کردن لینک های ویدئویی اعلام کردند که در این روز پشت فرمان بوده اند.

نجلا الحراری، یکی از فعالان این کمپین در گفتگویی مطبوعاتی گفت: « به منظور احترام به هشدار وزارت کشورو جلوگیری از سوء استفاده از این کارزار به وسیله گروه های دیگر، از زنان می خواهیم که روز شنبه رانندگی نکنند.»

مجمع جهانی اقتصاد در آخرین گزارش خود درباره میزان شکاف جنسیتی در جهان، عربستان سعودی را ۳ پله بالاتر از ایران و در جایگاه یکصد و بیست و هفتم از ۱۳۶ کشور قرار داده بود.

هشام فقیه، هنرمند و فعال اجتماعی اهل عربستان سعودی در همین روز با ارسال یک نماهنگ طنز بر روی شبکه یوتیوب، به جایگاه و حقوق زنان در عربستان سعودی انتقاد کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.